Browse By

Yolculuk Yakındır.. 2012 Gelmeden Filmine Gittim

Spread the love

Filmine gittim evet ama benden şimdi tutup da işte baştol oyuncusu bilmem kim önceki filmindeki performansından cok uste cıkmış yok orda kalmış yok efendim yönetmeni kameraları su açıdan cekmiş güneşi yakalamış falan diye entel dantel yorumlar beklemeyeyin hayal kırıklığına uğrarsınız ona göre. Neyse aldık pop-cornumuzu kolamızı girdik salona. Oldum olaı boyle fantastik filmleri sevmişimdir huyum kurusun. Tam bir görsel efekt söleni bekliyordum. Değdi doğrusu hakkını yemeyelim elin adamlarının. Yani bu durumda filmin asıl kahramanları muhtemelen gözlüklü ve işten güçten PC başından kalkamayan fitilde daima büyük boy pizzası hazır kıta göt göbek salmış bilgisayarcı amcalar, cunku filmde efektler haric gerisi fıs diyebilirim. Ama illaki izleyecekseniz de sakın torrentlere de asılmayın gidin adam gibi sinemada izleyin. Hani bazı filmler vardır sadece nasıl evde manitayla izlenir. Bunun da dadı ancak sinemada yüksek sesle , titreşimli koltuklarda (zevke göre tabi ) ve etrafında 7+1 ses sistemi eşliğinde  izlersen cıkar. Çunku her dakika ayrın bir ekşın yani..

Efendim filmin cıkış konusu 2000 yıldır var olup da, 2 sene kalınca  hani su son zamanlarda herkesin dilinde olan  Maya takviminin son gununden cıkıyor. Hesapta o gun guneşte olusan patlamalar sonucu yayılan ısı ve radyasyon eşilğinde yeraltı sularının ve mağmanın cığırdan cıkması dolayısıyla yerkurenin abuk sabuk haraketler cekmesi sonucu insanlığın sona erecek. Bu olay halktan son dakikaya kadar gizleniyor. Dünyanın sonu gelecek deniyor ama kurnaz amerika ve G-8 ülkeleri gemiyle bundan kurtulacaklarını düşünmüşler. Bir nevi post moden Nuhun Gemisi inşa ediyorlar. Hemide çinde Allah’ın unuttuğu bir yerde. ( Google Earth ı hesaba katmadan ) Elin kodamanları kelle başı 1 milyar euro verip cam kenarından gemiye bilet almak suretiyle kelleyi kurtarıyorlar. Filmde istemediğin kadar abukluk var. Aklıma gelenleri kısaca yazayım. Ama önce bir klişe..

Daha önce Dünyalar Savaşı denen Tom Cruise amcanın oynadığı abidik filmde oldugu üzere karısından boşanan dünya sikime minare götüme diyen bir baba vede ergen çağlarının eteklerinde saygıdan hissesini almamış babasına adıyla hitap eden bir uyuz oğlu, atbi bunlar hiç anlaşamaz. Ama baba karakterini oynayan karaktersiz babanın baba oldugunun hatırlaması için illaki ya uzayluların istilası ya da göktaşı lazım. Bu filmde sürüsüne bereket tusunami mi dersin deprem mi dersin yanardağ mı dersin hepsi var..  Böyle olunca da baba ” Vay a.q dünya yanarsa benim uyuz oğlum da yanacak demektir” diye ince bir hesap yapıp kahramanlığa soyunup hemen bir ağac arkası bulup gömleğinin altından süperman taytını gösteriyor. Dünya yansa umrunda değildir artık. Ha bir taraftan da eski ama halen başkasıyla evli  karısına iş atmayı da unutmuyor terbiyesiz. Ve sonunda naif, cocuklar kendinin olmasa da kendindenmiş gibi sevgi dolu aile babası olan her genc kızın rüyası yeni kocası kaybediyor. Verilen mesaj bu cocukların imalatı bize ait dolayısıyla mutlu son da bize yakısır deniliyor. Bence  haksızlığın ve atılan kazığın daniskası.. Neyse uzatmayalım.. aklıma geşen ilk klişe bu.. Filme dönelim..

Senaryodaki abuklukları sayalım şimdi.

Madem vade geldi insanlık gidecek dünya yok olacak diyorsunuz çinin ta orta kesiminde himalaya dağlarının tepesine ( 8800 mt) ye tusunaminin geleceğini ve saniye şaşmadan nasıl biliyorsunuz taaa 2 yıl önceden. Belki sönmüş bir yanardağdan alev inecek. Belki 11 şiddetinde değremle taş toprak altnda kalacaksınız. Madem gemiyle oluyorda G-8 ülkeleri dediğimiz dünyanın en zengin 8 ülkesinin gücü 6-7 gemi yapmaya mı yetiyor.Ulen yapın 2000-3000 tane gemi bari değsin bir dünya insan kurtarın. Oraya zebra aslan ayı dolduracağınza insan koyun lan hic mi vicdan yok sizde. Napacaksınız kıyametten sonra belgesel mi cekeceksiniz massai mara çölünde..

Ulen hadi 10 gemi kurtuldunuz tsunamiden de o haybanlara ne yedireceksiniz. Ne biliyorsunuz belki 10 sene o himalayaya kadar cıkan su buharlaşmayacak. Bu hayvanlar toptan telef olmazsa aclıktan zaten siz yersiniz..

Madem amac kıyametten sonra da insan neslinin devam etmesi ne demeye elin 40-50 yaşlarındaki amcaları toplamışsınız gemiye . Topu topu 15-20 cocuk gördüm zaten o gemide ( rus’un oğlanlarının kendilerine hayrı yok ki insanlığıa olsun) kim ürüyecek ulen. Zaten ötmeyen kuşlar yanardağ deprem gördükten sonra sonsuz inzivaya cekilmiştir ne diye toplarsınız. Nasıl gelecek yapılandırması.

Başka abukluk da kıyamet gunu (21 Aralık 2012 ) geldiğinde herkes kendini salıyor dua etmelere başlıyorlar. vatikan yıkılıyor, Dalay Lama nın tapınakları su altında kalıyor, kiliseler yerler bir, bresilya daki meshur İsa heykeli devriliyor ama ne hikmetse hicbir Müslüman mekana bişey oldugu görünmüyor. Sanırım büzük yememiş yıkmaya oraları.  tepkiden cekinmiş olacaklar sanırım.

Filmi izlerken kendimi gülüyorken buldum. Bir an dusundum hade biz G-8 ülkesinden değiliz Türkiye nin hicbir başkanı falan yok o gemilerde. Koskoca Türkiye bir gemi yaptıramamış kendine ve hicbr Türk yok.Bir bayrak bile görmedin o mahse kalabalığında. Bizden de mi saklamışlar yoksa kurtulmak mı istiyorlar topluca. Diyelim bizden gizlediler de hic mi zengin yok len o parayı verip 2 bilet alacak zengin bir TÜSİAD üyesi arkadas. Ama sanırım nedenini buldum. Bence bunlar Turkiye ‘ye de gelmiş teklifi sunmuşlar ama bizim başbakan ve baykal yine anlaşamamış onlar kavgaya devam ederken millet kıyamet açılımına girmişlerdir. Başbakan gemi yapalım bak insanlık gidiyor baykal deyince. Sayın muhalefete bile muhalefet lideri baykal ” olmazz bunlar dış mihrakların işidir ” diye karşı cıkmıştır. Yani anlayacağınız bunlar kıyamete kadar anlaşamazlar.

Bir mesaj da amerikan sinemasından cihanı aleme gelmiş. Bak obamamız var artık filmdeki ABD başkanımızda zenci. Hani bize ırkçı diyordunuz. Ulen sorarım size bundan önceki hangi filminizde başkanınız bırakın zenci solaryum yemişliği bile yoktu. Obama gelince mi yüzünüz karardı. De gidin len.. hadi bu gelenek değişti de su klişeyi de değiştirin. ABD başkanı halkını herseyden üstün tutar. Neymiş başkan gemiye binmiyor da halkıyla ölüyor. Yokyaaa.. Ulen ilk binen başkan olur oraya hemde yaşlı hamile ve harp malullerine ayrılmış yerlere oturur.

Son olarak da en son abukluk şudur ki değerli okuyucularım.. Film esnasında yerkabuğu yer değiştiriyor oluşan depremlerden. Öyle böyle değil. Öyle bir yer değiştirme ki. Haritada ABD yi bilirsiniz hani Kuzey Amerika kıtasında ekvator çizgisinin hafif üstünde bir yerde. Depremlerden sonra ABD gelsin şu anki Güney kutbuna kadar. Afrika da amerikanın oldugu yere. Ulen bu harekete bırak gemiyi APollo uzay gemisi dayanamaz . kaldı ki yuzen değil ucan olsa o manyetik hareketlerden çakılır okyanusun dibine . Diyeceksiniz ki onagöre yapmışlar gemiyi.. Alooo filmin konusu 2 sene sonrası diyor, 25 yıl sonra değil .. Hani nerde o teknoloji canım kardesim diyesorarım ben de.

Hadi onu gec de yanardağlardan cıkan milyarlarca metreküp duman sis metan gazı atmosfere karışmaz mı sizce . Ne kadar sürede o gazlar atmosferden temizlenir. En kava hesapla bu binlerce yıl surer ve rahat 20 yıl gunesin yuzunu göremezsiniz dolayısıyla soluyacak hava bulamazsınız diye düşünüyorum. Bu durumda bitki yetişmez yiyecek kalmaz. Ama film bunu da aşmış. Milyar dolarlık gemi  final sahmesinde kıytırık bir hilti makinasının kapı carkına sıkışması sonucu kapyı kapatamıyo ve su almaya balşıyo bu arada savrulup everest dağına carpıyor. ve inanılmaz olanı bu kadar kötü olan şartlar o kadar atmosferdeki zehirli gaz vs bunun sonrasındaki asit yağmurları dev gelgitlerden 27 gün dürüyor. 27 gun sonra amcam geminin güvertesine cıkyor hava günlük güneşlik . Adeta bahardan kalma bir gün sevgili seyirciler. karşıda da ne olsun Güney afrika ümit burnu acıkları ve tertemiz bir guneş yemyeşil dağlar ve mutlu son…

Dedim ya burada saymaya yetmeyecek kadar klişe ve abuk bir senaryo ama 250 milyon dalar para harcanarak yapılan efekt harikası bir film. Size son olarak tavsiyem eger filme gidecekseniz ki bence gidin senaryo adına bişey beklemeden sadece filmi seyredin ve cıkışta hafızanızı sildirin.

Bu yazı kendini 5 dakia içinde silecektir..

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!