Browse By

Türk Milletinin Üzerinde Asla Kutuplaşmadığı Konular

Spread the love

Bizim milletin en belirgin özelliği nedir? Bence tartışmasız olarak hiçbirşey bilmediği konularda herşeyi biliyormuşcasına konuşmak. Tamam “cehalet erdemdir” diye birsöz vardır ama buradaki erdemli olan cehalet şimdi bahsettiğim cehalet değil. Bunu bile yanlış yorumluyoruz. Bu sözdeki erdem bir konuda bir bilgin yoksa fikir de beyan etme de seni bilge sansınlar cehaletin ortaya cıkmasın demektir bence.

Ama biz öyle miyiz? Konusuruz bilsek de hicbir fikrimiz yoksa da. En az yakan arabayı de biliriz evrenin oluştuğuna inanılan karanlık maddeyi de biliriz. Eğitim ama kaliteli eğitim seviyemiz birkaç Afrika ülkesinden bir tık olsa da Oxford’da öğretim üyeliği yapan saçlarını bu uğurda ağartmış profesorü beğenmeyip; “La boş konusuyo sakalını s.ktiğimin adamı” diyeni de gördü bu gözler.

Ama sebeb ne biliyormusunuz? Empati eksikliği, karşıdakinin fikirlerini dinlememek, birinin size de öğretecek bir bilgisinin olabileceğini düşünmemek. Bu yüzden herşeyi biz biliriz. Karşıdaki her zaman cahil cüheladır kendi doğrusu karşısında. Hal böyle olunca da neredeyse tartışılan hicbir konuda anlaşamıyoruz milletce. Hep bir bağırışma hep bir çatışma. Çocukluktan bu yana hep daha cok bağıran daha haklıdır gibi saçma bir düşünce empoze edilmiştir bize. Bu yuzden bizim gibi düşüneni de sevmeyiz ve nefret ederiz maalesef.

Durum bu kadar içler acısı iken bazı konular var ki millet olarak herkes aynı fikirdedir. Hukuki Kanunları, Fizik Kanunları, Ahlaki değerler, kendini kanıtlamış önemli kişiler, hatta bizi yetiştiren öğretmenler ve anne baba bile tartışılırken; bazı konular masaya geldiğinde herkese sanki sihirli değnek değimişcesine tartışma biter ve herkes aynı fikri paylaşır. Çok enteresan bir durumdur. Bu olay ne olursa olsun ne doğruluğu kanıtlanmıştır ne bir ölçmeye deyalıdır ne de bilimsel bir hipotez kanıtıdır. Tek dayanak tecrübeyle sabit olmasıdır. Nelerdir bunlar gelin bunlara bir bakalı isterseniz.

İş Makinası İzlemek Rahatlatır. 

iş makinası izleyen halk

iş makinası izleyen halk

Bir ata sporudur aslında. İlk orta asyada çadır kurmaya çalışan acemi köylüleri izlerken ortaya cıkmıştır. Bu acemi çadırcıların telaşe dolu hareketleriyle eğlenen obanın yaşlıları ilk olarak bu trendi geliştirmişlerdir. Bütün gün daşşak avuçlamaktan, obanın karılarının götünü kesmekten başka işi olmayan bu dayılar günün sıkıcılığını bunları izleyerek atmışlar kalan günlerine neşe katmışlardır.

Günümüzde bu dayıların yerini emekli amcalar ve mahalle esnafı almıştır. Olay şu şekilde gelişir.  Önce kazılacak bir yere birkaç eleman gelir. sağa sola tabela veya uyarıcı işaret levhaları asılır. Mahalle berberi enseyi inceltirken bir taraftan da bunları keser ” neler oluyor” diye düşünerek. Sonra işçiler olay yerine intikal eder.  Esnafta heyecan yükselmeye başlar. İş makinaları ağır ağır yerlerini alır kontağa basılır. İlk hilti darbesi ilk kepçe horultusu adeta aylardır kış uykusundaki esnaf ve amcaları tetikler.

Grubun öncüleri olan kazı alanına yakın dükkanı olan esnaf gelir. Bunu gören grubun daha alt seviyesinde bulunan bu esnafın boş gezen arkadasları onu takip eder. Önceleri utangaç bakışlarla atılır. Sonra yorum yapılmaya başlanır. Bu kazının neden yapıldığı, kazıdan sonra buranın nasıl bir şekil alacağı, belediyeden izin alınıp alınmadığı, bu işi yapan kepçe operatörlerini eleştiren cümleler, inşaatın maliyeti derken koyu bir sohbet ortamı olusur.  Mevzu ve kazı ilerken kimse ne olduğunu anlamadan tabureler gelir çaylar söylenir ve görsel sölen başlar. Artık bu büyüleyici ve hipnotize edici aktive bir cezibe merkezi olmuştur. Kalabalığı görüp merak eden haltan kişiler de olaya katılınca şekere üşüşen karınca gibi birbirinin sırtından dahi izlenir. Günün sonunda paydos zili calınıp kontaklar kapanınca bu güzel olay da yarın kalınan yerden devam edilmek üzere biter. Tüm stres atılmış memleket kurtarılmış insanların üstündeki tüm dertler kazılıp gömülmüştür tonlarca toprak altına.

Mercedes En Sağlam Arabadır

mercedes kazası

mercedes

Bence de iyi arabadır ama en iyi olduğuna dair kanıt nerededir? İyi araba tarifi nedir? Herkesin iyi araba profili nedir? Bu cok göreceli bir kavram değil midir aynı güzellik kavramı gibi. En iyi araba kimine göre az yakandır, kimine göre seri olandır, kimine göre arıza yapmayandır, kimine göre ağır olandır, kimine göre de güvenliği yüksek olandır. Ama emin olduğum birşey var sa da o da bu yukarda saydıklarımın hiçbirini aynı anda içinde barındıran bir araba olmadığıdır. Ha varsa tamam ama benim bildiğim yok.

Neden Mercedes bu düşünceyi millet olarak kazıdı beynimize ? Bu hep yıllar önce Almanya’ya göç edip orada çalışsıp biriktirip tatil için memlekete sarı Mercedes ile dönen Alamancılar yüzündendir. Bu arkadaşlar yıllarca orada Almanlar tarafından eziklenip, örselenipi sömürüldükten sonra biraz paraya kavuştuklarında ilk iş olarak onları ezenlerle arayı kapatabilmek için onların bindiği arabalardan edinmişlerdir. Kendilerince bu ezilmişliği horlanmışlığı azaltacaklarını düşünmüşler ya da bilinç altlarını bunu dikte etmiştir. Ve hakikaten cok değerli bir alınteri ile ve zor şartlarda edinmişlerdir.

Yıllar geçip memlekete bu araçlarda döndüklerinde Anadol’a, Hacı Murat‘a, Şahin’e, Doğan’a iyi araba diye binen memleketimin insanı bu arabayı gördüklerinde ve nispeten konforu ve teknolojiyi deneyimlediklerinde salyalarına sahip olamamışlardır. Bir de üstüne Berlin’den kalkıp Allah’ın Yozgat’ına kadar bu arabayla gelen Alamancı Dayı’nın malına bök sürdürmek istememeden yaptığı pozitif PR sayesinde o dönemin bebelerinin bilinç altına Mercedes bir araba ilahı olarak nakşedilmiştir. O zamanın bebeleri biraz para kazanıp bugunun tüketicisi olduğu vakit ne yapacaktı sizce? O da gidip çocukluğundaki fakir ve ezilmiş halini unutmak ve aklındaki tek zengin imajı Alamancı Dayı ve Mercedes’i olduğunda hemen bir merso alacaktı kendisine. O da bu kadar para döktüğü ve halen de olsa memleketteki binilen araçlardan daha konforlu ve lüks olduğunda üzerine koyup övüp efsaneye çevirecektir.

Trafikte bugun bile clio veya  x marka yerli üretim bir ucuz segment araba bir zırhlı ve ağır mercedes’e carptığında ortaya cıkan manzara bu efsaneyi daha da büyütür. Burda mesele şu ki zaten fakir olan alım gücü düşük bir millet için ucuza kaçılan bir araba mı dandiktir yoksa Avrupalı ve daha elit bir zümre için can güvenliğine önem veren bir araba  olan Mercedes mi sağlamdır sorunsalıdır.

Kişi Kendinin En İyi Doktorudur 

koca karı ilacı

koca karı ilacı mağduru

Dedim ya herşeyi en iyi biz biliriz diye, sağlık konusunda da bizden yi bilen doktor yoktur.  “Omzumda kaç gündür ağrı var amca ya dayanamıyorum artık. Doktora gittim ağrı kesici yazdı gönderdi ama hala ağrıyor ne yapacağım bilmiyorum” diye serzenişte bulunan elemana amca ” Olum doktor ne bilecek yaw. Gel çaren bende. Yurmurtanın beyazı ile yeşil sabunu ezip karıştıracam biraz sirke iki baş da soğan katayım da süreyim bak sabah bişey kalıyor mu? Doktor ancak kitap okusun bu söylediğim kitapta yazmaz rahmetli Kezban Halam bizim bir yerimiz  ağrıdığında bunu sürerdi birşeyimiz kalmazdı” demez mi sizce. Hemen herkesin ailesinde modern tıbbı reddedip koca karı karışımlarını sanki asrın mucizesi gibi pazarlayan kimse yok mu sizde . Şimdi aklınızdan o akraba gecti değil mi ?

Maalesef bu böyledir. Bir rahatsızlığınız varsa ve ilk gidişinizde doktor bir teşhis koyamaz yada iyileştiremezse genelde o doktor bir bok bilmez kabul edilir ve hemen bir ev tarifi reçete tavsiye edilir. “ben de kullandım, iyi gelir kelimesi” tam da bunun için ikna edici cümle olarak kullanılır.

Mesela ne neye iyi gelir? Aklımıza gelenleri sıralayalım kimse itiraz etmeyecektir.

 • İshale tuzlu leblebi ile gazoz
 • Göz ağrısına anne sütü ya da çaydanlıkta beklemiş çay ve demi
 • Güneş yanığına yoğurt , kaymaklı ya da kaymaksız size kalmış
 • Düşük tansiyona tuzlu ayran, yüksek tansiyona sarımsak
 • Karın ağrısına sıcak havlu
 • Basura kaynatılmış ve ezilmiş ısırgan otu lapası
 • Sac dökülmesi veya saç kırana saç cıkarmak için sarımsak
 • Öksürüğe turp zencefil ve bal
 • Mide ağrısına közlenmiş domates
 • Göz morluğuna çiğ et ( çiğ köfte değil)
 • Anadolu’da iğrenç bir örnek de verebiliriz. Bel soğukluğuna dişi köpek ( Tövbe yaa.. )Belki bunların bir kısmı iyi gelebilir ama hiç birimiz bitki bilimci veya eczacı değiliz. İtiraf edelim ki bunlar hep anamızdan dedemizden zamanında olan doktor eksikliğinden ve  yokluktan dolayı ortaya cıkmış örnekler. Biz yine bilimden şaşmayalımYukarıdaki örnekleri uzattıkça uzatabiliriz ama buna ne sizin gözleriniz dayanır okumaya ( çay demi iyi gelir ) ne de benim parmaklarım yazmaya yeter ( bunun için birşey bulamadım). Bu konular açıldığında hangi takım en büyük, kimin partisi daha iyi yönetir, tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar gibi meselelerle birbirinin boğazına yapışan tipler bile hemen aynı fikir çerçevesinde mutabakata varır. Hem de şaşırılacak bir hızda. Hatta bunun doğruluğunu pekiştirmek amacıyla da akrabadan eş dosttan örneklerle fikri desteklerler. Değişik bir milletiz kesinlikle. Eminim başka milletlerin de buna benzer konularda birleştiği mevzular vardır ama bunu da biz bilemiyoruz.

  Sonuc olarak fikrimiz ne olursa olsun karşımızdakini dinlemeyi, empati yapmayı, araştırmayı, kendimizi eğitmeyi öğrenemezsek cehaletimiz baki kalacaktır. Umarım günün birinde “Doblo az yakıyor, Almanya liginde cok süpriz oluyor,  ekmeği kessem zayıflarım gibi önermelerden arabaların karbon salınımı cok yüksek bu da ozon tabakasına zarar veriyor, sürdürülebilir enerjiler dünyaya katkı sağlar, dünya bizim için yaratılan bir yer değil her canlının yaşam hakkı değerlidir, kadın erkek her zeminde eşittir gibi daha bilisel ve insana katkı sunan önermeleri tartışabileceğimiz bir topluma sahip oluruz.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!