Browse By

Supurgesiz Cadi’dan Guzel Bir Fotografcilik Siiri

Spread the love

Bir cadı düşünün ki en son yapacağını ilk başta yapsın. yani bu bir nevi uzun yolu geri geri gitmeye benzer. Bu acaba kendine fazla güvenden mi yoksa tezcanlılıktan mı? Benim de başımda böyle bir bela mı desem tatlı dert mi? Bu cadı gecenlerde fotograf cekmeye merak saldı.. Saldı ki sormayın. Aradı fotograf makinası alıcam bir önerin var mı diye. Tabi dedim arastırayım. Arastırdım sordum okudum. Acemi oldugu için otomatik kompakt bir makina bakalım dedim ama olmaz biraz da iyi olsun. Video ceksin, çözünürlüğü yüksek olsun, ISO su yuksek olsun, mazara resmi cekebileceğim bişey olsun biraz butce ayırdım dedi. Baktık bunlara uygun Nikon p100 modelini önerdim. Hem fiyatı uygun bulduk hem de yarı profesyonel makina çunku profesyonel yani DSLR makina için erken dedim. ama bunu 30 dakika telefon görüşmesinde anlattım. Tamam dedi alayım.. Sevindik…

Sonraki gun ben arastırdım dedi Canon daha iyimiş dedi. Evet canon da iyidir dedim ama bir soz vardır dedim. “Canon Gezilecek Nikon Evlenilecek kızdır” dedim.  Ama sem ver modeli dedim bakayım. Verdi baktım hepsi DSLR makina. Nikon daha iyidir bilmeden ayarları manuel yapman zor.Sen önce yarı profesyonel makinayı al kullan birkac sene sonra DSLR makinaya gecersin dedim. Bu sefer 25 dakika ama ..:)

Bir sonraki gun sesi kendinden emin sekilde Canon d450 modelini beğendim onu alıcam dedi. Baktım makina profesyonel.. Yapabilecek misin dedim. kendine güven dozajı arttı seste. Ben Canon ‘ı nikahıma alıcam der gibi kararlı. 45 dakika gibi kısa bir surede telefonla anlasmaya calıştıysam da orta kulağımda çekiç örse vurmaya başlamasıyla pes ettim.Peki dedim sen bilirsin dedi aldı. hayırlı olsun..

Hal böyle olunca hemen havaya girmiş anlaşılan baktım Facebook’tan mesaj atmış fotografcılıkla ilgili falan yazıyor. Okudum guzel bir haber tadında şiir yollamış. Okudum harika bir yazı. karadenizlilere normal yollardan fotografcılık dersi verilmesiyle sonuc alamayan hocaların buldugu guzel bir yol olan aslında alternatif öğrenme teknikleri arasında da guzel bir yere sahip olan bir teknikle şiirle öğretmeye başlamışlar. Şiir de amma şiir yanlız gülermisin yarına mı bırakırsın. Bende bu guzel haberi sizlerle paylaşmaya karar verdim..

trabzon’da aylik olarak yayinlanan ve 10 yildir araliksiz çikan ‘foto forum’ isimli dergide yer alan bir kösede, abonelere laz usulü kafiyeli manilerle birlikte fotograf dersi veriliyor.

karadeniz teknik üniversitesi mühendis-mimarlik bölümü ögretim üyesi yrd. doç. dr. mustafa resat sümerkan tarafindan 10 yildir araliksiz çikartilan ”foto forum” isimli aylik dergideki, ”kemençe esliginde fotograf dersleri ” konulu bir köşe herkesin ilgisini çekiyor.

her sayisi merakla beklenen dergide, abonelere laz usulü manilerle birlikte fotograf sanatı ayrıntılı bir sekilde anlatılıyor. çekim, filtre, diyafram, objektif ve filmler gibi çesitli fotograf bilgilerinin verildigi bu köşede her konu 18 misra ile anlatılıyor.

ders konusu: diyaframlar

dügün güni gelende
göge mermi saçulur
diyafram göze benzer
kisilur da açilur

barmaklarum üşidi
diyafram açamadum
kaynatam basti bizi
becerip kaçamadum

vermez ise bubasi
anlaşur da kaçaruk
az işikli yerlerde
diyaframi açaruk

ders konusu: filtreler

karadag ormaninda
kovaladim ayiyi
hava sislendugunde
kullaniruk sariyi

baktum karsida rize
taktum bi polarize
net ettum besyüzlugu
geldik yarlan göz göze

mavi renkli filitre
tenleri koyi eder
süt beyazi fadimem
birdanbire oldi esmer

ders konusu: objektifler

gelinler ellerine
kina yakarlar kina
teleylan bakilinca
aysem gelur yakina

bi evde iki baci
allahum bana aci
yarim sigmaz vizöre
yok mi bi genis açi

haçan girdi horona
titrer idi omizi
böcuk çekilaceksa
takaruz makromizi

ders konusu: fotograf çekimi

dik tutup makinayi
vizöründen bakaruk
alan derinluguni
diyaframlan saglaruk

yüksek enstantaneylan
çekilur uçan ari
günes battiktan sonra
kullanun b ayari

perde obtüratörün
püsküli ben olayim
kablo denklansör gibi
belune dolanayim

ders konusu: filmler

filimum yüksek asa
gren yapacak gren
yitirdum fadimemi
yokmidur oni gören

filimin üst tarafi
gümüs kaplidir gümüs
gel karanlik odama
edelum senle cümbüs

filim çektim bin asa
diyafram kisa kisa
kaynanam koyi çikmiş
ne gam ettum ne tasa

Bu cadı boyle konusyorsa ne de yazıyordur bi dusunun. Yok valla ben merak ettim en azından sayfayı kapatabilirim sayfayı derseniz kendisinin web sitesinin adresini de vereyim de arkadasından bir backlink olsun..!!

http://cadiningunlugu.blogspot.com/

Fotografları merakla bekliyoruz yayınlamak için ..!!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!