Browse By

Mali Müşavir Olmak Mı? Pişman Olmak Mı?

Spread the love

25 yıllık muhasebeciyim. Hatta SMMM yani Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirim. Ama bu meslek bilip duyacağınız angaryası en bol, rekabeti hayvani, kazancı aslanın ağzında, herhangi bir hataya müsamahası olmayan ama ilk hatanızda ya vergi ya da sgk cezası yada patronun öfkesi ile  karşılaşacağınız nankör bir meslektir. Hasta olmaya bile hakkınız yok hatta içimizden gecen pandemide bile Corona Virüse yakalanmanızın yasak olduğu bir meslek.

Zor bir meslek gerçekten de. Çok uzun ve odaklanmış olarak gecen çalışma saatleri. İş stresi, devamlı yenilenen mevzuat ve kanunları takip etmek zorundasınız. Sadece muhasebeyi bilmek de yetmiyor. Yürüyen kütüphane ve hesap makinası olmanız bekleniyor. Hukuk ve ekonomiye de hakim olmanız, analist olmanız, İnsan Kaynaklarının yapacağı tüm işleri de bilmeniz gerekiyor. Bundan dolayı bir süre sonra gözler  bozuluyor gözlük takıyorsunuz. Oturmaktan kamburunuz çıkıyor. Spor yapamamaktan masada yemekten düzenli beslenememekten erkeklerde göbek kadınlarda basen vücuttan bağımsızlığını ilan edip kendini aşıyor. Dizlerde kireçlenmeler bel ağrıları başlıyor. Kafa devamlı çalışmaktan ısınıyor ve saçlar dökülmeye başlıyor.

Ne geceniz belli ne gündüzünüz. Sürekli olarak birşeyleri yetiştirme telaşındasınız ve dışarda kar mı yağıyor bahar mı gelmiş anlayamıyorsunuz. Ailenize vakit ayıramadığınız cok zaman varken zaten kendinizi unutuyorsunuz. Bir hobinizin bile olmadığını yıllar geçtikten sonra anlıyorsunuz. Ve bir bakıyorsunuz ki yaş +35 olmuş. Araya bir evlilik sıkıştırırsanız ne ala ama onu da yapamadınız mı durum gittikçe kel ve fodul bir hal alıyor.

Asla kimseyi memnun edemiyorsunuz. kendi hesabınıza çalışıyorsanız müşterilerinizi, bağlı çalışıyorsanız müdürünüzü ya da patronunuzu. Çünkü herkes sizi Süpermen sanıyor.  Herkese bir cevap verme zorunluluğunuz olduğundan hayat sizi ister istemez ” HERBOKOLOG” haline eviriyor. Çünkü her şeyi bilmek zorundasınız ve takip etmek zorundasınız. Çünkü siz muhasebeciyseniz öncelikle herkesin ne zaman emekli olabileceğiniz kafadan hesaplayabilmelisiniz, şirkette çalışıyorsanız bir tanıdığınız sizi arayıp “bizim muhasebeci bize çok vergi çıkarıyor neden? sorusuna daha gelir tablosunu kdv beyannamesini görmeden cevap vermek zorundasınız. En kötüsü de batak, okey, pişti oynarken çeteleyi sizin tutmanız gerekir çünkü hesabınız iyi olmalı. Yukarıdakilerden biri eksikse sizin yarınız kadar kültür yada bilgi birikimi olmayan birinden alacağınız cevap tam olarak ” yaw sen nasıl muhasebecisin? ” şeklinde olacaktır.

Ama madem bu kadar zor neden hala bu mesleği yapmaya devam ediyorsun diye soruyorum kendime çünkü bugune kadar kimseye gidip yukarıda yazdıklarım gibi sızlanmadım. cevabım “bilmiyorum” .. en derinlerde bir yerde sanırım mesleğimi ve insanları bilgimle tatmin ettiğimde yüzlerinde oluşan saygı ifadesini seviyorum. benden 30 yaş büyük abilerimin, ustaların, çalışan işçi kardeşlerimin bana duydukları saygıdan dolayı ismimin sonuna ” Abi” eklemesini seviyorum. Evine herhangi bir devlet kurumundan yazı gelen sade vatandaşın işini ya çözüp ya da işini kolaylaştıran bir çözüm önerdiğimde yüzündeki mutluluğu seviyorum sanırım. Yoksa verilen emek ve alınan bedel karşılığında hani iktisat okurken öğrendiğimiz Fayda Maliyet Analizi dersindeki grafiğin hep solunda olduğumuzdan çekilecek bir yanı yok bence.

Bu yüzden bu mesleğe yeni başlayanların yada yola yeni çıkanların önce kendine şu soruyu sormaları lazım. Ben bu mesleği seviyor muyum yoksa mecbur muyum..! Muhasebeci mi  yoksa pişman mı olurum?

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!