Browse By

Google World Wonders Project ile Dünya’nın Harikalarını Evinizde Gezin

Spread the love

Google hayatımıza girdiğinden bu yana hayatımıza cok değişti gercekten. Bundan 15 yıl önce kim diyebilirdi ki  bedava olarak  Gmail ile 15 GB mail hesabımız olsun, Google Earth ile evimizin konforunda dünyanın en uzak köselerini bir ucakla gezer gibi dolaşabileceğimizi, veya Google Drive ile devasa bir sanal hard diskimiz olabileceğini veya ne hosting ne de yazılıma para verip bedava blog yazarı olabileceğimizi kim düşünebilirdi ki?

Ama 1995 yılından bu yana bir garaj odasında kurulan bu dev şirket suan tum Dunya’ya yön verirken bunca zaman sonra hala bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Ve halen hepsi bedava…  Sizlere bu yazımda Google’un yeni (belki de ben yeni keşfettim) hizmetini tanıtmak istedim.  Proje ismi Google World Wonders Project yani Dünya Harikaları projesi..

Ne işe yarıyor derseniz. Bu proje herkesin hep hayal edipte bir türlü gidemediği dünya mirası sayılan ve bazılarının nasıl yapıldığına dair gizemleri çözülemeyen harikalarına götürüyor olması.  Siteye https://www.google.com/culturalinstitute/project/world-wonders adresinden ulaşabiliyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi bizi bir dünya haritası ve uzerinde işaretlenmiş olan belli konumlardaki lokasyonlar yer alıyor. Sayamadığım kadar lokasyon eklenmiş bulunuyor.Bunlar arasında Giza Piramitleri, Tac Mahal, Angkor Vat ,StoneHenge , Buyuk Avrupa katedralleri gibi tarihi yerler yer almakta..

google worldwonderers

 

Örneğin bir klasik olması açısından Giza Necropolis’i sectiğimizde karşımıza burasıyla ilgili tarihi bilgilerin yanında yuzlerce yuksek çözünürlüklü fotograf, tarihi çizimler, videolar, belge ve dilerseniz Google Street View gezintisi cıkıyor. Resimleri tek tek inceleyebilir, dilerseniz maps aracılığı ile 360 derece panoramik fotograflarla etrafı gezebilirsiniz. Vize yok ücret yok tamamen sizin zevkinize kalmış durumda.

google worldwonderers 2

Proje ismi World Wonderers olunca sanmayın ki sadece yapılar ve tarihi yerler var. Tarihi olaylar ile ilgili de birçok döküman yer alıyor sitede. Örneğin İkinci Dünya Savaşı’nda Horişimave Nagazaki’ye atılan Atom Bombalarının etkilerini gösteren Hiroshima Peace Memorial Museum (Hiroşima Barış Müzesi )’nde yer alan belgelere de ulaşabiliryorsunuz.

Tarihe  ve Dünya kültürlerine meraklı bir insansanız sizin için mükemmel bir kaynak olacaktır.Saatlerce sıkılmadan gezebilir ve merakınızı giderebilirsiniz.

İyi gezintiler…

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!