Browse By

Çalismiyorsan Devlete Prim Vereceksin Genel Sağlık Sigortası

Spread the love

sgk

Hükümetimiz yeni bir saçmalığa daha imza atmak üzere.  Genel Sağlık Sigortası denen uygulama ile şimdiye kadar gelir vergisi kesintisi ve ssk primi ile  çalışanların iliğine kadar sömüren sistem artı çalışmayan vatandaşlara da el atıyor ve aylık prim talep ediyor. Madem calışmıyorsun, ne bileyim hastalanmayacaksın? o halde bana prim ver ki sana hastalandığında bakayım. O son derece modern ve bilimsel SSK hastanelerinde bakılmak bu kadar ucuz olmamalı. Bir bedeli olmalı.

Bu ulkenin anayasasında geçen sosyal devlet ilkesi artık gecersizdir bu dakikadan itibaren. Çunku sosyal devlet ilkesi geregince devlet geliri olmayan yani çalışmayan kişilerin sağlık ev eğitim giderlerini karşılamak zorundadır. Dolayısıyla bu uygulama herhangi bir geliri olmayan ama eşinden veya diğer aile bireylerinden kaynaklanan gelirde payına düşen sanal bir paydan dolayı prim ödemek zorunda kalıyor.  Yani ben 18 yaşında bir işsizim ama annem ve babam çalışıyor olsun. Eve  toplam giren paradan eğer bana düşen para yani üçe bölündüğünde 253,50 TL yi geçiyorsa prim ödeyeceğim devlete. Saçmalığa bakın.

Ben 12 senedir bir fiil maaşımdan sorulmadan kaynağından kesilerek prim ödeyeyim senede bir defa hastaneye gidip 12 ay devlete bayılayım ama evdeki eşimi bundan boyle parasını vererek tedavi ettireyim eğer hastalanırsa. Tabi hastalandı diyelim tedavi gördüğümüz hastanler malum sağlam giren hasta cıkıyor tedavi olmayan giden hastalara da köpek muamelesi yapılarak.

Zaten bu yasayı çıkaran vekillerimiz 5 senede emekliliğe hak kazanırken ben 15 sene prim ödeyip 25 yıl prim ödemek ve 57 yaşımı beklemek zorundayım. lan zaten turkiyede ortalama ömür 60 yıl.  Üç yıl için mi ben bu çileyi cekiyorum. Madem oyle kaldır prim ödeme zorunluluğunu maaşımı tam ver özel sigorta zorunluluğu getir özel sektörde rekabet artsın daha ucuza daha iyi imkanlarla emekli olalım hem de adam gibi tedavi görelim. Yok ama herseyde olduğu gibi devlet vatandaşı yolması için başkasına vermez.

Ama bu millete hersey mustehak. Hakediyoruz ki boyle seyler başımıza geliyor. Milliyet gazetesinde bu genel sağlık sigortası için guzel bir haber yapılmış gayet de açıklayıcı olmuş. haber söyle

Genel Sağlık Sigortası uygulaması başlıyor
59 milyon kişi Genel Sağlık Sigortası(GSS) kapsamına giriyor. Başvurular 1 Ekim’de başlıyor. 59 milyon kişi Genel Sağlık Sigortası(GSS) kapsamına giriyor. Başvurular 1 Ekim’de başlıyor. GSS’ye SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındakilerin dışında, sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi de dahil olacak. Ancak zaman sınırlı. Çünkü bu 3 milyon kişiden 31 Ekim 2010 tarihine kadar başvurmayanlara 760 lira para cezası kesilecek. Bu arada, altyapıdaki eksiklikler yüzünden sistemin ertelenmesi de söz konusu.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar belirlenen tarihlerde başvurdukları takdirde GSS kapsamına girseler de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için sigorta primlerini kendileri ödeyecek. Sisteme dahil olmayanlar ise 760.5 lira para cezasına çarptırılmanın yanı sıra yapılacak olan gelir tesptinde aylık gelirleri de 1521 liranın üzerinde sayılarak olmayan maaşlarından sigorta primi için her ay 182.5 lira para kesilecek.

UYGULAMA NASIL İŞLEYECEK?

Yeni uygulama ile birlikte Türkiye’de 59 milyon kişinin (SGK’ya tabi çalışanlar, emekliler veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin toplamı) GSS kapsamında olacak. SGK tarafından yapılacak tespit sonucunda; aile içinde kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin 3’te 1’inden (253.50 TL) az olanların primlerini devlet ödeyecek.

Kişi başına düşen aylık geliri; brüt asgari ücretin 3’te 1’i (253.50 TL) ile brüt asgari ücret (760.50 TL) arasında olduğu belirlenen kişiler için aylık 30.42 TL GSS primi ödenecek. Kişi başına düşen geliri; brüt asgari ücret (760.50) ile brüt asgari ücretin 2 katı (1521 TL) arasında olduğu belirlenen kişiler için aylık 91.26 TL GSS primi ödenecek. Kişi başına düşen geliri; brüt asgari ücretin 2 katından fazla(1521 TL’den fazla) olduğu belirlenenler için aylık 182.52 TL GSS primi ödenecek.

Örneğin; sosyal güvencesi olmayan 4 kişilik bir ailenin eline 1000 lira geçiyor, yani kişi başına 250 lira düşüyor. Brüt asgari ücret 729 lira. Bunu üçe böldüğünüzde 243 lira çıkıyor. Kişi başına 243 liradan fazla geliri olan bu ailemiz, ayda 30 lira prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanacak. Ama 5 kişilik bir ailenin eline toplam 1000 lira geçiyorsa, bu herkese 200 lira düştüğü anlamına gelir. O zaman ailenin primini devlet karşılayacak. Şayet 4 kişilik bir ailenin 2 bin 500 lira geliri varsa ortalama 625 lira düştüğünden, bu aile ayda 88 lira prim ödeyecek.”

HER AİLEDEN EŞLERDEN BİRİSİNİN DAHİL OLMASI YETERLİ

Sisteme dahil olmak için eşlerden birisinin Genel Sağlık Sigortalı’sı olmasının yeterli olduğunu ifade eden Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu, “Eşlerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinde ücret ödemeden faydalanabilecek. Ailelerde çocuklar için ise bir ayrıntı söz konusu. Ailedeki tüm çocuklar 18 yaşına kadar, lise öğrenimine devam eden çocuklar 20 yaşına kadar, üniversite öğrenimine devam eden çocuklar ise 25 yaşına kadar ailesinden dolayı genel sağlık sigortalısı sayılacak. Bu yaşları aşan çocuklar ise kendi GSS kaydını yaptımak zorundalar” dedi.

İŞSİZLERİN GELİRİ YAPTIKLARI HARCAMALARA GÖRE BELİRLENECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu, yapacağı gelir tespitinden sonra her ailenin gelir düzeyini belirleyecek. İşsiz olduğu için belgelenebilir bir geliri olmadığından bu ailelerin gelir tespiti yapılan harcamalar üzerinden yapılacak. Örneğin kira ödemesi, faturalar gibi harcamalar üzerinden bir gelir hesaplanmaya çalışacak ve bu gelir üzerinde hangi dilime giriyorsa ona göre bir sigorta primi belirlenecek. Gelir tespiti yapılırken belgelenmemiş kira veya tarla gelirleri, banka hesapları gibi kazançlar göz önünde bulunurulacak

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

104 thoughts on “Çalismiyorsan Devlete Prim Vereceksin Genel Sağlık Sigortası”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!