Browse By

Youtube Kaçak Dizi ve Film Sitesine Döndü. Reklamlar Yıldırdı

Spread the love

youtube premium

2005 yılından bu yana hayatımızda en güzel yerlerden birinde yer alan Youtube son zamanlarda o kadar sık  reklam yayınlamaya başladı ki bazen izlerken ben acaba youtube diye her tarafından reklam fırlayan dizi film sitesine mi geldim acaba diye düşünüyorum. Bunun da sebebi Youtube’un kısa süre önce devreye soktuğu premium üyelik yani paralı üyelik sisteminin devreye girmiş olması.  Önceleri Youtube Red olarak lanse edilen bu hizmet daha sonra sanırım pornositesi olan RedTube ile karıştırılır da teyzeler amcalar bize bela okur işimiz gücümüz rast gitmez diye YoutubePremium olarak güncellendi. Bu dakikadan sonra herkes komik kedi videoları izlerken elinde mause ile reklam kapatmaya hazır olsun bence çünkü artık Youtube’da ne kadar ekmek o kadar köfte devri başlıyor.

İşten eve gelince yapmayı en sevdiğim şeylerden biri de yorgunluğumu atmak için demli bir çay alıp internette sörf yaparken Youtube’dan sevdiğim müzik kliplerinden oluşturduğum listemi açıp rahatlamaktır. Kah gazetelerimi okuyorum çayımı yudumlarken, kah sosyal medyada kim kimi dürtmüş diye bakıyorum. Kah sevdiğim bloglara bakıyorum. Arka planda inceden rahatlatıcı bir müzik eşliğinde. Tam herşey yolunda iken o kısık sesli güzel slow müziğin ortasında birden bangır bangır bir reklam cingılı başlıyor. Tuhaf tipli entel dantel bir herif sesi beliriyor kulaklarımda. “Siz hiç mix ile site hazırladınız mı? Çok kolay.. Geri zekalı değilseniz eminim sunu surdan kaydırıp altına da 24 lük puntoyla adınızı yazarak site yapabilirsiniz” diye bağırıyor. Hay ananı ! deyip irkiliyorum yerimden.  Neyse deyip x tuşuna basıp müziğe devam ediyorum.

Yine dönüyorum gazeteme odaklanıyorum bir yandan da güzel şarkıyı mırıldanıyorum. 2 dakika geçmemiş yine bir cırtlak ses bu sefer de “Hakikaten bunca zaman nasıl hayatta kalmışlar diye beni düşündüren, çocuklarının kırtasiye masrafı cıkmasına önce üzülüp sonra kredi kartı var diye deli gibi sevinen geri zekalı yeşil peruklu aile reklamı cıkıyor.

Bu aile o kadar salak bireylerden oluşuyor ki tatile giderken ulan bu araba neden bu kadar cok yakıyor yakıt pompasında sızma mı var, hava filtresi mi tozlanmış diye araştırmayıp İstanbul’dan Çeşme’ye kadar nasıl 5 depo benzin yakıyor diye araştırmıyor. Nedense her benzinlikte kredi kartı geçip seviniyorlar. Sanki Opet benzini bunlara bedava veriyor.  Madem bu kadar kredi kartı ekstresini ödeyecek paran var neden nakit almıyosun? Bir de neden seviniyorsun piskolojisi bozuk. Ben bunun karısı olsam buna bırak direksiyonu oyuncak araba bile vermem ama karı da ayrı model.  Neymiş toplam 5 ayda aylık 500 TL harcama sözü verin toplamda 50 TL hediye puan verelim diyor. Ya ben ayda 2500 tl sırf benzine harcıyorsam belli ki fabrika işletiyorum  ne yapayım senin  50 Tl ni değil mi ? Sanırım bu reklamcılar herkesi bu kart reklamındaki aileden sanıyor. Yoksa bu kadar insanı aptal yerine koyan bir reklam dizisi hazırlayıp sunmazlardı.

Bu reklamı da geçtik artık “yeter be sıcacam reklamına” derken bir de bu sefer 20.000 TL ‘ye kadar 24 ayda %0 faiz oranıyla kredi kullandırıp size 230.000 TL ye araba satan bir otomobil markasının reklamını çakıyor yine tam da Magusa Limanı türküsünü dinlerken. “Hay reklamınız batsın” diye küfür edip tam kapatacağım ki hani evden bir arkadasınızı kovarsınız da herif yüzsüzdür kapıyı yüzüne kapatırken ayağını kapıyla duvar arsına sokar ” Dur bir dakika kanka son bişey dicem” der arsızca.  Youtube tam da sayfayı kapatacakken bunu yapar.

Ne oldu lan reklamdan sıkıldın mı yoksa. E tabi yıllardır beleşe izlemeye alıştın. Saatlerce hatta günlerce tek bir reklamcık bile olmadan müzik dinledin, kedili video izledin, sakar adamlara güldün..İliğimizi kemiğimizi sömürdün.  Güzeldi değil mi. Güzeldi ama bu dükkan da su ile dönmüyor. Bunun kirası var, işçisi var, çöp vergisi var. Var oğlu var hiç düşündün mü bizi. Yok öyle artık beleş kardeşim ver parayı adam gibi izle. Ayda 20 TL’ye premium üyelik al reklam izleme. Hem de daha birçok üyelik imkanından faydalan diye alta paralı üyelik linki koymuştur. Ayağın alışsın diye de Netflix gibi ilk ay bedava diye cezbetmeye çalışır. Yani önce veremi gösteriyor sonra sıtmaya razı etmeye çalışıyor bu uyanıklar.

Netflix demişken Youtube”da son zamanların lokmacı dükkanı gibi en popüler işi olan online film işine de girmiş kendin pişir kendin ye gibi kendin çek kendin sat film ve dizileri yayınlamaya başlamış paralı üyelerine. Baktı Netflix yürüdü ardından Amazon prime, Hulu, Disney son olarak da sınıfın havalı ve zengin öğrencisi Apple ‘de bu işe soyundu benim serverimin neyi eksin diye buna da el attı Youtube. Böyle de bir hizmeti de var ayrıca.

Diyeceksiniz kapitalizmdir, iş dünyasıdır, pazarlamadır eve tamam da bu youtube lan. Google birşeyi yapıyorsa hicbir zaman öncelik para olmadı ki. Gariban dostuydu Google. Örselemezdi kimseyi. Parası yok diye yargılamaz ikinci sınıfsın varoşsun demezdi. Hiç unutmam biz 2006 senesinde hotmail’e 2 MB mail alanı bedava veriyor diye Bill Gates’in babasına rahmet okur lokma dağıttırırken Google amcam bize 1 GB kapasiteli Gmail‘i helali hoş olsun canlar diye bedavaya dağıtmıştı. Uydu nedir bilmezken Google çıkardı bir Google Earth biz ilk defa uydudan evimizin çatısını gördük beş para ödemeden.

Evet yıllarca bedava hunharca videolar izledik, izlettirdik. Anladım ki mesele hizmete para vermek değil bu parayı Google’un Youtube’un bizden çingene ( ırkçılık gibi almayın deyim olarak) gibi ısrarlı reklam cıkararak bizi yıldırarak para istemesi koydu bize. Yılların gariban babası Google artık bizim  tipimiz kayık paramız yoktur  diye pahalı restorana alınmayan müşteri muamelesi çekiyor olması koydu bize sanki. Tamam lan neyse veririz parasını da bu yaptığın kalitene, duruşuna, geçmişine yakışmadı be Youtube ve babası Google. Umarım kazanacağın para sana mutluluk getirir ama unutma ki sen düğününe premium üyeni davet edersin ama cenazene parası olmayan beleşçi ama vefakar üyelerin gelir.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!