Browse By

Windows Vista Nasıl Kurulur Resimli Anlatım

Spread the love

Windows VistaBill Gates abimizin son numarası olan Windows Vista raflarda ve bilgisayarlarımızda yavaş yavaş yerini almaya başladı. Tabi rafta bulamayanlar da korsan cd cilerde sırasını alıyor o ayrı.  Yıllardır XP kullanan bunyeler artık biraz daha makyajı guzel alımlı transparan giysisiyle göz dolduran bir sürüm olan Vistayı merak ediyor tabi. Xp de tecrubelendik . Artık ortaokul bebeleri bile XP yi kurabiliyor haliyle. Peki elimize bir yerden Vista gecti ve içimizdeki kurt hadi kuralım su Vista yı da ahavmızı basalım. Öyle karizma arkasını gosteren menu ve pencerelerde bir aşagı bir yukarı gezelim dese de bunu nasıl kuracağını bilmedikten sonra Vistayı ancak teknosa da görürsün.  Peki nasıl kuracağız bu lanet şeyi diye kızmayın işte size ders niteliğinde hazırlanmış bire bir ekran görüntüsüyle hazırlanmış kurulum dersi . Artık bundan sonra da kuramazsanız size ancak Yuhh diyebilirim kusura bakmayın.

 

Öncelikle bu guzel sunumu hazırlayan sayın chip dergisi editörünün eline sağlı diyor klavyesine olan saygımı burada belirtmek isterim. Hakikaten de ilk kurulumdan son ayar ekranına kadar süper bir iş olmuş tebrik ederim kendilerini. Birçok Vista kurmamış yurdum insanına guzel bir handbook olacaktır ki buradan sizlere bu sayfayı farklı kaydetmenizi önerir arkadaslarınıza da bu sayfayı önermenizi önemle rica ederim. Gelelim derse. Buyrun…


Windows Vista Ultimate, Vista’nın tüm özelliklerini içinde barındırıyor ve en pahalı sürüm olarak listede yerini alıyor.

Vista’nın kurulumu ilk olarak klavye ve dil seçeneklerinizi girmenizle başlıyor.

 

Vista bu bilgileri toplar toplamaz, kurulum başlayabilir.

 

 

Tabii ki işletim sistemini kurmadan önce geçerli bir ürün anahtarı girilmesi gerekiyor.

 

 

Son kullanıcı sözleşmesini okuduktan sonra kabul ettiğinize dair bölgeyi işaretleyin.

 

 

Eğer mevcut işletim sistemi üzerine kurmak istiyorsanız, ayrıca yükselt seçeneği de tıklanabilir hale gelmekte.

 

 

Çok basit bir şekilde disk yönetimi de mevcut. Keza önceki Windows’lardan farklı olarak sürücü bölümlerini birleştirebilir veya ayarlayabilirsiniz.

 

 

Bu aşamadan sonra Vista sizin desteğiniz olmadan devam edebilir. Yaklaşık 20-30 dakika içinde nerdeyse bir kere de sistem tamamen yükleniyor.

 

 

Bundan sonra size sorulacak tek şey, seçimli kullanıcı adı ve parola ekranı

 

 

ve arka plan olarak neyi tercih ettiğiniz

 

 

Kontrolü kullanıcıya vermeden önce Vista, güvenliğinizden emin olmak istiyor

 

 

Kullanıcı Hesabı Denetimi: Bu pencere çalışacak programlar için sizin izninizi bekler. Programları çalıştırmak için kullanıcı hakları gerekmekte.

 

 

Ayrıca bilinmeyen programlar çalıştırıldığında, Vista tekrar emin olup olmadığınızı size soracaktır

 

 

Vistanın karşılama ekranı ile karşılacağız

 

 

Güvenlik Duvarı: Buradan firewall’unuzu açıp kapayabilirsiniz, ayrıca gelişmiş seçeneklerden hangi uygulamanın firewall’dan geçebileceğini de belirtebilirsiniz

 

 

Yönetim konsolunda çok daha gelişmiş seçeneklere ulaşmak mümkün

 

 

Ayrıca sisteme gelen her bağlantı için ayrı kurallar yazabilirsiniz.

 

 

Windows Defender sisteminizi zararlılara karşı korumakta.

 

 

Araçlar ve Ayarlar menüsünden Microsoft SpyNet’e katılabilir ve bir çok diğer özelliğe ulaşabilirsiniz.

 

 

Internet Explorer 7 de, sadece phishing filtresiyle kalmıyor. Korumalı Mod yardımıyla yapılabilecek her işlem için sizin onayınızı alıyor. Böylelikle sizden kaçan bir şey olması mümkün olmuyor.

 

 

Ayrıca BitLocker, sabit diskinizin bir bölümündeki dosyaların tamamını sizin için şifreleyebilir ve güvenliğini sağlayabilir.

 

 

Ağ Erişim Protokolü (NAP) , sadece belirleyebileceğiniz özellikteki cihazların ve bilgisayarların sisteminize ulaşmasını sağlıyor.

 

 

Ebeveyn denetimleri, çocuklarınıza özel hazırlayacağınız kullanıcıların haklarını belirlemek için kullanılan bir filtreleme.

 

 

Ebeveyn denetimleri ile sadece çocuklarınızın yaşlarına uygun olmayan oyunları çalıştırmalarını ve kurmalarını engellemekle kalmıyor

 

 

sadece izin verdiğiniz web sitelerine girmelerini engelliyebiliyorsunuz. Karşıdan dosya indirmeleri de engelleyebileceğiniz şeyler arasında

 

 


Windows Vista güvenliğindeki bir diğer nokta da sizden izinsiz çalışmaya başlayabilecek programları durdurması ve size haber vermesi.

ReadyBoost ile SuperFetch Cache’nizi çıkarılabilir bellek üzerinden kullanabilirsiniz. Açılışta 45 saniyeden, 15 saniye kadar düşürebilen bu performans artışını sağlayabilmenizin tek yolu ise, USB belleğinizin erişim hızının sabit diskinize göre daha üstün olması. USB belleğinizin uygun olup olmadığını da Vista size söyleyecektir.

 

 

Düşük Güç tüketimi ile sisteminizi uyuma haline sokabilirsiniz. Güvenlik nedeniyle, tüm durum bilgileri ana sabit diskte depolanmakta. Tek bir tuşa dokunarak sisteminizi saniyeler içinde tekrar çalışır duruma alabilirsiniz.

 

 

DirectX 10: Yanlızca Vista ile beraber gelen DirectX 10, tüm multimedya işlemleri ve oyunlarda performansı bir hayli olumlu etkiliyor. Bunun nedenlerinden biri de, ekran kartı işlemcisiyle asıl işlemci arasındaki güç dağıtımını oldukça özenli yapması.

 

 

Windows Vista, sistem disklerinin kararlılığını sürekli kontrol etmekte ve size durum hakkında raporlar vermekte. Ayrıca, yedekleme sistemi ile dosyalarınızın bir bölümünü veya diskinizin tamamını belirleyeceğiniz saatlerde veya hemen yapabilmeniz mümkün.

 

 


Windows Vista kullanıyla gelen çok küçük ama oldukça faydalı detaylar da bulunmakta. Örneğin, F2 ile adını değiştirmeye çalıştığınız dosyanın uzantısının değil, sadece adının seçili olarak gelmesi


Ayrıca tüm oyunlarınızı bir arada görmek, ebeveyn denetimleri için özelliklerini görmek ve menülerini özelleştirmek gibi


Kullanıcınıza özel klasörde, sürekli kullandığınız yerleri bir arada görebilirsiniz. Ayrıca ek yazılıma gerek kalmadan sistem klasörlerinizi başka disklerdeki diğer yerlere taşıyabilirsiniz. Örneğin masaüstünüzün D: sabit diskinde depolanması gibi

Kişiselleştirme seçenekleri de sisteminizi yeni bir temaya ihtiyacınız olmadan dilediğiniz gibi ayarlamanızı sağlıyor.

 

 


Başlat menüsü bir uygulama için kaybedilen arama zamanını en aza indirmiş. Yapacağınız tek şey uygulamanın bir kaç kelimesini Arama bölümüne girmek


Ama daha yazarken dahi Vista uygun sonuçları önümüze çıkarıyor. Size de sadece sonuçlar arasından dilediğiniz uygulamayı seçmek kalıyor.

Özel Windows Gezgini: Her dosya türü ve klasör için Windows Gezgini, o türe özel bir yapıya değişiyor. Örneğin resimler için Slayt gösterisi başlatabilir veya direk CD’ye yazabilirsiniz.

 

 

Flip3D özelliği ile uygulamalar arası geçiş oldukça kolay. Sadece sabit görüntü değil, videolar oynarken dahi geçişlerinizi yapabilirsiniz.

 

 

Başlat çubuğunda çalıştığınız pencerelerin küçük bir halini görebilirsiniz. Yine Flip3D gibi ekrandaki tüm çalışan, hareketli nesneler bu küçük pencereye de aktarılıyor.

 

 

Vista’nın bir başka yeni özelliği ise Kenar Çubuğu. Burada Widget’lar benzeri, ufak yardımcı araçlar çalıştırılabiliyor.

 

 

Aramalar: Vista son aramalarınızı kategorilerle bir araya topluyor. Ayrıca kaydedeceğiniz arama sonuçlarıyla sabit diskinizdeki tüm dosyalar veya resimler kendi kategorilerinde altında sanal bir dizindeymiş gibi bulunabiliyor

 

.

 

Görev Zamanlayıcısı da önceki sürüm Windows’lara göre oldukça değiştirilmiş ve kullanışlılığı arttırılmış. Görev zamanlayıcısı ile bilgisayarınızın istediğiniz saatlerde ve zamanlarda yapacağı işlemleri düzenleyebilirsiniz.

 

 

Hata ayıklama: Güvenilirlik ve Performans ekranı ayrıca sisteminizde oluşabilecek sorunları göstermekle kalmıyor, sistemde oldukça kuvvetli bir izleme raporu da sunuyor.

 

 

Vista’nın internet tarayıcısı IE7 “Vista”, güvenli bir sörfün yanında, konforlu arabirimiyle de dikkat çekiyor.

 

 

Windows Media Player 11, film ve müziklerin yönetimini oldukça kolaylaştırırken, medya paylaşımı yoluyla bir çok cihazdaki müziklerinizi bir arada görmeniz ve düzenlemeniz mümkün

 

 

Windows Fotoğraf Galerisi ile de fotoğraflarınız düşünülmüş. Sadece daha iyi resim yönetimi değil, resimleriniz üzerinde kesme, kırmızı göz düzeltme, büyütme, küçültme gibi bir çok ufak araçla da donatılmış. Ayrıca fotoğraflarınız bir çok efektle birlikte bir slide gösterisine de dönüştürebilirsiniz.

 

 

Windows DVD Maker: Sisteminizdeki fotoğraf, video, müzik gibi medyaları hem DVD’ye yazıyor, hem de dilediğiniz şekilde menü de oluşturabiliyor.

 

 

Windows Mail ve Windows Takvimi: Artık Outlook Express’in yerini almış Windows Mail ile e-postalarınızı daha kolay yönetebilirsiniz, ayrıca Windows Takvimi ile kendi zaman çizelgenizi, görevleri ve ajandanızı oluşturabilirsiniz.

NOT:Chip online dergisinden alıntıdır

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!