Browse By

USB Bellekte Guvenli İnternet Keyfi

Spread the love

program

Türkçe dil desteği de sunan ve tamamen ücretsiz olan Torpark. Torpark tipik bir Firefox web tarayıcısı gibi davranan, (gibisi fazla) işinde de oldukça başarılı olan bir yazılım. Torpark’ı Mozilla ya da Firefox kullanıyorsanız bir eklenti, kullanmıyorsanız başlı başına bir tarayıcı gibi değerlendirebilirsiniz. Eğer bir tarayıcı olarak kullanmayı seçerseniz, IP numaranızı gizleyip sürekli değiştirmenin yanında, Javascript ve reklam önleme özelliklerini de yabana atmamanızı tavsiye ederim. Torpark çalışmaya başladığında bir Firefox penceresi açılıyor ve tarayıcının altında sizin için atanan sahte IP numarası yer alıyor. Bu sahte IP numarası belli bir sıklıkla ve durmaksızın değişiyor. Bu da Torpark tarayıcısını kullandığınız sürece güvende olduğunuz anlamına geliyor. Son günlerde oldukça popüler olan ‘taşınabilir yazılım’ modasına uymakta geç kalmayan Torpark, dilerseniz USB belleğinize de kurulabiliyor. Bu sayede başına oturduğunuz her bilgisayarda ‘görünmez’ olarak sörf yapma keyfine erişebiliyorsunuz.

FileZilla

FileZilla birçok özelliği bulunan küçük ama oldukça güçlü bir FTP istemcisidir. Tüm bağlantı bilgileriniz ile uzak sunucuya yaptığınız giriş bilgilerinizi Internet Explorer tarzı bir arabirim ile gösterebilir ve kaydedebilir.FileZilla programı güvenlik duvarı (firewall), proxy bağlantıları, SSL ve Kerberos GSS güvenliğini destekler. Ayrıca bağlantıyı açık tutma özelliği, otomatik Asci/Binary transferi desteği ve diğer onlarca gelişmiş yardımcı aracı ile hem amatör hem de profesyonel kullanıcılar için çok özellikli bir FTP istemcisi görevini başarıyla yapabilir.

Özellikler :
*Gönderme ve innDirmelere (upload/download) kaldıkları yerden devam edebilme
*Özel komutlar
*Klasör destekli site yöneticisi
*Hatta tutma desteği
*Zaman aşımı bildirimi ve önleme sistemi
*Güvenlik duvarı (firewall) desteği
*SOCKS4/5 ve HTTP1.1 proxy sunucusu desteği
*SSL ile güvenli bağlantı desteği
*SFTP desteği
*Gönderme/İnnDirme bekletmesi
*Sürükle-Bırak desteği
*Çoklu dil seçenekleri (Henüz Türkçe desteklenmiyor)
*Kerberos güvenlik sistemi ile GSS girişi ve şifrelemesi

Yenilikler :
*Yanlış dizin seçildiğinde hata mesajı gösterme özelliği eklenmiş.
*Dosya innDirme özelliği güncellenmiş.
*Programa tarih ve saat gösterimi eklenmiş.
*Bazı küçük hatalar düzeltilmiş.

NVU

NVU Front Page tarzında bir html editörüdür. Front Page’e çok benzemektedir. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Kaynak kodları sitesinde mevcuttur.

Başlıca Özellikleri

* Ücretli olarak satılan Front Page web editörünün hemen hemen birebir aynısıdır.
* Html ve htm biçiminde sayfalar hazırlamak için idealdir.
* Word (Writer) tarzında editörü sayesinde çok kolay bir şekilde web sitesi hazırlayabilirsiniz.
* Sitenize kolayca link, resim, pencere v.b. bileşenler ekleyebilirsiniz.
* Sitenizi yayınlamadan ön izleme yapabilirsiniz.
* Hazırladığınız sitenin html kodlarını görebilirsiniz.
* Çeşitli yazı stilleri ile dinamik web sayfaları hazırlayabilirsiniz.
* Frame desteği mevcut.
* Sunucunuz destekliyor ise program üzerinden direk sitenizi sunucunuza yollabilirsiniz.
* Diğer programlar ile hazırlanmış html sayfaları ile uyumlu.
* Bu tarz ücretli programlarda bulunan tüm özellikleri içerisinde barındırır.

Gaim

Gaim, AIM (Oscar ve TOC protokolleri), ICQ, MSN Messenger, Yahoo, IRC, Jabber, Gadu-Gadu, ve  ağını da destekleyebilen çoklu bir sohbet programıdır. Gaim kullanıcıları yukarıda desteklenen ortamların birden fazlasına aynı anda girebilerek örneğin hem ICQ sohbeti hem de MSN görüşmesinde bulunabilirler. Gaim ile Away (Bilgisayar başında değil) mesajlarını, karşıdaki kullanıcının yazı yazıp yazmadığını, MSN penceresi kapatma uyarılarını, Sesleri, Eklenti desteğini ve daha birçok özelliği de kullanabilirsiniz.

Yenilikler:
*Programın görünümündeki bazı hatalar giderildi.
*MSN açılırken e-postalara bakmak istendiğinde bazı hatalar oluşuyordu. Bu hatalar giderildi.
*AIM ve ICQ yenilikleri
*Birçok hata düzeltmesi
*Yeni sohbetlerde oluşabilen takılmaların giderilmesi
*Özellikler sekmesindeki bazı ayarların düzeltilmesi

FireFox

Firefox Portable, Firefox ayarlarınızı ve adreslerinizi iPod, USB taşınabilir bellek vs. ile istediğiniz her yere sorunsuzca taşıyabilirsiniz. Bu sayede başka bir bilgisayarda bile aynı ayarlarınız aktif olacaktır. Taşınabilir belleği başka bilgisayara taktığınız anda sanki hiçbir değişiklik yokmuş gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymaz. Tek yapmanız gereken innDirdiğiniz dosyayı taşınabilir belleğe kopyalamaktır. İstediğiniz her bilgisayarda kullanabilirsiniz.

LimeWire

LimeWire, ücretsiz bir dosya paylaşım programıdır. Bilgisayarın kaynaklarını gereksiz tüketmeyen, özellikle ses ve görüntü dosyalarını bulma konusunda çok başarılı, hızlı ve popülerdir. Program MP3′den ayrı birçok dosyayı da bulabiliyor. Bu kadar popüler olmasının diğer bir nedeni de kullanımının kolay olmasıdır.Kullanımı açısından basit ve hızlı olan bu program sayesinde ses, görüntü, resim, oyun ve belge araması yapabilirsiniz. “Firewall-to-firewall” özelliği ile güvenli bir şekilde, herhangi önemli bir bilgi sızdırmadan ve zararlı içerikleri almadan dosya innDirebilirsiniz. Siz innDirmek istediğiniz dosyaları seçin ve program sizin için arka planda innDirsin.Bir ses veya görüntü dosyası innDirdiğiniz zaman o dosyalar hakkında önizleme sayesinde bilgi edinebilirsiniz. Görüntü ve ses dosyalarını innDirmeye devam ederken oynatabiliyor.Programın en yeni özelliği ise gruplandırabilme özelliğidir. Bu özellik sayesinde diğer kullanıcıların innDirdiklerini veya en çok inenler listesini görebilirsiniz.

Arama işlemi bittikten sonra dosyalar hakkında bilgi gösterebiliyor. Dosyaların kullanılabilirliğini ve inme hızını görebilirsiniz. Ayrıca MP3′ler için sıkıştırma değerlerini (bitrate) gösteriyor. Bu sıkıştırma değerleri MP3′lerin ses kalitesini belirler.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!