Browse By

Sigarayı Yasakla da Bokunu Çıkarma

Spread the love

19 temmuz’da tamamen hayatımızın içine giren ve benim gibi sigara bağımlısı için hayatının içine zıçan sigara yasagıda da eşşeğin bilmem neresine su kaçırmayı başardık.Ama bu pis yalıtım işini yapan da   hükümet oldu.  Bugun hurriyet gazetesinde haberi okuyunca zaten yerinden oynamış olan aklım tavana vurmuş oldu. Habere göre neymiş efendim canım(!) hükümetimiz Avrupa birliği standartlarına uymak adına sigara içilmesini azaltmak için sigaraya en az %75 zam yaparak en dandik sigarayı 10 TL den kaktırmayı düşünüyormuş çünkü avrupa da boyleymiş. Bun için atalarımız söyle bir laf kullanmış ” Bütün kuşları ziktin gözü leyleğe diktin” .. Herşeyimiz avrupa standardında buda oyle olsun.. Gel de çıldırma kardeşim yaa..

Zaten 19 temmuzdan bu yana 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Bizlerin temel zevklerimiz olan çay-sigara, bira-sigara, yemekten sonraki masada sigara gibi birlikteliğimizin sonu gelmiş, kapı önlerinde kışın yağmurda yazın sıcakta kıcımız donarak veya terleterek zor içiyoruz şu meredi birde fiyatı kökleyip iki fırtımızıda fahiş fiyata cıkarmanın ne anlamı var. Bırak ben bunu bilerek isteyerek içiyorum tamam içmeyenleri zehirliyorsun dedin tek tabanca dışarıda içiyorum ulen bari bırak sunu tek başıma rahatca içeyim..

Avrupaya uyan neyimiz var ki bunu da Avusturyadaki adamın içtiği sigara parasına denk getiriyorsun. Ulan ben Avusturyadaki adamın aldığı maaşı alıyor muyum. Onun hayat standardının 1/5 ini yaşıyabiliyormuyum. Sosyal güvencem ne GSMH içinde kişi başına düşen milli gelirim ile Avusturyadaki WC temizlik işçisiyle bile aynı değil neden içtiğim sigarayı o adamın aldığı fiyata cıkarırsın ki. Dalga mı geçiyorsunuz..

Bu sigara yasağı için uğraştığınız kadar yaktığınız kaloriyi üretimi arttırmak işsizliği azaltmak terörü durdurmak kardeş kanını azaltmak eğitim seviyesini yükseltmek sağlık yatırımı yapmak insan hak ve özgürlüklerini geliştirmek, bankacılık terörünü ve kartla yapılan tefeciliği önlemek  için kullansanız zaten sigara içecek sıkıntı ve bahane kalmaz godikler..

Neyse daha fazla kantarın topuzunu kaçırmayalım maalesef bu ülke bu insanları yönetilmek için secti bize herşey müstehak. Allah kahvecilere ve restauran bar işletmecilerine sabır versin umarım sigaradan ölen insanları azaltıcam diye işsiz kalan ve iflas eden insanların cinnet haberlerini duymayız.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!