Browse By

Registry Nedir? Ne işe Yarar?

Spread the love

regsitryEn usta bilgisayar kullanıcısının bile zorlandığı birşey anlamaya zorlandığı windows un en karışık yeri neresi diye sorsak herhalde bence encok cevap Registry bolumudur der sanıyorm. Ama bilgisayarın kılcal damarları beyin sinirleri burada gizli ve o yuzden cok da önemli bir bölüm anlayabildiği kadar herkes biraz anlamalı bu yuzden bu yazımda sizlerle bu konuyu paylaşmak istedim.

Buradaki ayarlarla windowsunuza birçok rotbalans ayarı yapabilir guzel bir performans kazandırmanız içten bile değil. Oyle uzmanlığa gerek yok. Hangi başlıkta neler var ve bunlar genel olarak hangi dataları saklar bunu bilirseniz üstünkörü bir bilginiz şimdiden oluşmuş demektir.  Webde guzel bir kaynak buldum bu konuyla ilgilir dilerseniz bir bakın derim . Kaybedecek birşeyiniz yok nasılsa.  Daha hızlı ve sorunsuz bir windows kimin hosuna gitmez ki.

Registry, Windows’un bütün ayarlarinin tutuldugu bir veri tabanidir. Bu veri tabanindaki bilgiler bilgisayarinizin WINDOWS klasöründeki iki gizli dosya içinde tutulur. Dosya isimleri

 

USER.DAT ve SYSTEM.DAT oluyor. Windows Türkçesinde adina “sistem kaydi” adi verilen REGISTRY’nin hiyerarsik bir yapisi vardir. Bu yapi bilgisayarinizin klasör seklindeki agaç yapisina benzer. REGISTRY editörünün penceresinde görülen her dal bir klasör simgesi ile gösterilir.

 

Bilgisayarinizin REGISTRY ayarlarini yapabileceginiz REGISTRY editörünü BASLAT menüsünden ÇALISTIR komutunu çalistirip ekrana gelecek olan diyalog kutusunda REGEDIT yazip ENTER tusuna basarak ekrana getirebilirsiniz.

 

REGISTRY editöründeki her dala KEY (ANAHTAR ) adi veriliyor. Her anahtarin altinda alt-anahtarlar ve degerler yer alabiliyor. Bu alt anahtarlarin altinda da baska alt anahtarlar ve degerler bulunabilir. Bu degerler üç çesittir. STRING (dize degeri ), BINARY (ikili deger ) ve DWORD (bunun Türkçe’si yok ) olabilirler. Bu degerler kullanim amacina göre degisiklikler gösterebilirler.

Açinca göreceksiniz, REGISTRY editöründe at ana dal bulunuyor. Her dal, sistem kaydindaki bilgileri gruplamak için kullaniliyor. Bu ana dallari açiklayalim:

 

l HKEY_CLASSES_ROOT – Bu dalda dosya türleri ve OLE (object linking and embedding – nesne baglama ve gömme ) hakkindaki bilgiler saklanir. OLE sistemini kullanan uygulamalar bilgileri bu dalin alt dallarinda alabilirler.

L

HKEY_CURRENT_USER, o anki aktif kullanici için ayrilmis ve ayarlanmis olan degerlerine buradan erisebilirsiniz.

 

l HKEY_LOCAL_MACHINE – Bilgisayarinizda kurulu durumda bulunan bütün yazilim ve donanim bilesenlerinin bilgileri ve ayarlari bu bölümde tutuluyor. Birden fazla donanim profili programlayabileceginiz için o an aktif olan donanim ve yazilim ayarlari

 

HKEY_CURRENT_CONFIG bölümünde gösterilirler.

L

HKEY_USERS – Bilgisayarin bütün kayitli kullanicilarinin özellestirilmis ayarlari (renkler, denetim masasi ayarlari vs… ) bu bölümde kayitlidir. Windows’un çoklu kullanici tarafindan özellestirilme seçenegine sahiptir ancak genelde DEFAULT adinda tek bir kullanicidan söz edilir bu bölümde. O anda bilgisayari kullanmakta olan kullanicinin özel ayarlari HKEY_CURRENT_USER bölümünde gösterilir.

L

HKEY_CURRENT_CONFIG – HKEY_LOCAL_MACHINE dalinin o anda aktif olarak kullanilmakta olan donanim ve yazilim ayarlarina gitmek için bu daldan yola çikabilirsiniz.

 

l HKEY_DYN_DATA – HKEY_LOCAL_MACHINE dalinda Windows’un dinamik olarak degisebilen tak ve kullan (Plug-&-Play ) ayarlarinin ve degerlerinin gösterildigi bölüme ulasmak için kullanilir.

 

Kayit Düzenleyicisi (Registry Editor ) yani REGEDIT.EXE Windows’un bütün REGISTRY ayarlarini görüntüleme, silme veya degistirme seçenegi vermektedir. Kayit düzenleyicisini açtiginizda aynen eski Windows 3.x’lerdeki dosya yöneticisi veya yeni Windows’lardaki Windows Gezgini uygulamasinda oldugu gibi dikine ikiye bölünmüs bir uygulama penceresi ile karsilasirsiniz. Sol tarafta agaç yapisi ve klasörler, sag taraftaki bölümde ise o anda seçili durumda olan klasörün içinde yer alan degerler listelenir.

Herhangi bir dali genisletmek alt dallarini görüntülemek için sol tarafindaki minik + isaretine tiklamaniz veya o dal seçili durumda iken sag ok tusuna basmaniz yeterlidir. Herhangi bir anahtarin içindeki degerleri görüntülemek için ilgili anahtarin klasör simgesine bir kere tiklamaniz yeterlidir. Düzen( Bearbeiten ) menüsünden Yeni (NEU ) komutunu çalistirarak bir anahtarin altina deger ekleyebilirsiniz. Ayni komutu kullanarak yeni bir anahtar da ekleyebilirsiniz. Ayni dosya yöneticisinin veya Windows gezgininin sistemini kullanarak anahtar veya degerlerin isimlerini de degistirebilirsiniz. Herhangi bir degerin içerigini degistirmek için de üzerine çift tiklamaniz ve ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde yeni degeri girip ENTER tusuna basmaniz yeterlidir.

Herkese İyi Windowslamalar…!!!!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

One thought on “Registry Nedir? Ne işe Yarar?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!