MuZReK.NeT

Oylesine Bir Blog Iste..!!

laptopAmerikalıların Laptop, Notbook gibi isimler verdiği ve bizde dizüstü diye anılan taşınabilir bilgisayarlar günümüzde çok tercih edilmeye başladı. Bunun çok çeşitli sebepleri var fakat biz bunlara girmeyeceğiz. Bizim konumuz, dizüstü  bilgisayarların özellikleri ve alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğidir. Dizüstüleri Masaüstü Bilgisayarlar gibi algılamamamız gerekmektedir.Çünkü, Masaüstülerde yer genişken dizüstülerde alan kısıtlıdır ve parçaların uygun bir biçimde sıkıştırılması gerekmektedir. Haliyle tasarımlarını bu doğrultuda yapan üreticiler, fiyatı, boyutları ve ağırlığı düşürmek için kullanılan parçaların özelliklerini düşürmek
yoluna gitmişlerdir.Bunun en bariz örneği, oyun oynayıcıların ve grafik tasarımcıların can merkezi ekran kartında yaşanır. Hafızası sistem hafızasını kullanır ve düşük özelliktedir. Ucuz dizüstü alıyorsanız bazı oyunları oynayamayacağınızı, grafik programlarında ağır çalışmaları yapamayacağınızı göze almanız gerekmektedir. Bu tip ekran kartlarına “Paylaşımlı” ekran kartı denmektedir. Paylaşımsızları yani üzerinde hafızaları (Ram) bulunanlar da mevcuttur. Ona göre fiyatı
artmaktadır. Ekranınızın boyu da önemlidir. 12,1 veya 14,1″ (inç) bir ekrana sahip olmak gözünüzü yormuyor ya da hoşunuza gidiyorsa alabilirsiniz. Ancak şunu söylemeliyim ki 15,4 widescreen ekran lezzeti daha bir başkadır. Şimdilerde masaüstüler için de widescreen ekranlar yayılmaya başladı. Apple’ı kutlamak lazım öncüsü o oldu. Bir de ölüpiksel meselesi var tabii. Aman siz siz olun mağazadan çıkmadan ölü piksel var mı açın kontrol edin. Firmalar bu konuda çamura yatmaktalar. Başıma geldi çünkü, Avrupa standartlarına göre 3 tane ölü piksele kadar değişim yapılması söz konusu değilmiş. Ben piksele bakıyorum piksel bana.
Canımı sıkıyor gördükçe. Harddiskiniz büyük bir ihtimalle 5400 rpm(devir) olacaktır. Bu da masaüstü PC lerin 7200 rpm standartına göre düşük. Performans açısından ilk başlarda olmasa bile ileriki zamanlarda aktif kullanımınız neticesinde yazma ve okuma sırasında bekleyeceksiniz demektir.
Bataryalı olması dizüstüler için büyük bir avantajdır. Düşünsenize, elektrik kesildiğinde etkilenmiyorsunuz. Dağa, bayıra, pikniğe, köye, yazlığa daha doğrusu istediğiniz her yere özgürce götürebiliyorsunuz.
Tüm bunlar Dizüstünün üzerindeki pil sayesinde olmaktadır. Peki bu pilkaç saat dayanır? Klavuzlarda genellikle 3,5-4 saat kesintisiz kullanım vaadetmemekte. Buna rağmen genelde 2-2,5 sonra pil
bitmektedir.

Bazen bluetooth ve birkaç küçük özelliği farkı olan modellerin birbirlerine göre fiyatları uçuk olabiliyor. Bluetooth’suz  model sözgelimi 1000$ iken bluetooth’lu modeli 1150$ olabiliyor. Buna dikkat edilmesi gerekir bence. Bluetooth’suz modelle bu kadar çok fark varsa bence bluetooth olmayan modeli alıp 20 YTL lik bir aparatla bu işi çözmek daha mantıklıdır.

Alacağınız marka ve modele karar verdikten sonra piyasadan, internetten detaylı araştırma yapın. Çok sık arıza veriyormu, teknik servisinden şikayetçi olan varmı, daha ucuza veren güvenilir yerler varmı gibi… Özellikle teknik destek çok önemli, yarın bir gün bilgisayarınız kucağınızda kala kalırsınız.
(Bu guzel yazısından dolayı Sn.Bahadır Yıldıza tesekkur ederim.)

Categories: İnternet

  • RSS
  • Linkedin
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube

Popular Posts

Çalismiyorsan Devle

Hükümetimiz yeni bir saçmalığa daha imza atmak üzere.  Genel Sağlık ...

Adınızın Japoncas

Bu aralar cok moda olan bişey varsa bu da sanırım ...

Bugun Mevlid Kandili

Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) 'in doğdugu gunun kutlanması anlamına gelen Mevlid ...

Arama Motoru.. Hepsi

Bir webmasterin en vazgeilmezidir arama motorları. Sitesini daima tarfiğini yuksek ...

Hamachi Kur Ağını

Hamachi, hiç bir ayar gerektirmeden sanal ağ'lar (Virtual Private Network ...

Sponsors

  • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • Website and logo design contests at DesignContest.net.
  • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.