MuZReK.NeT

Oylesine Bir Blog Iste..!!

Bizim gibi kendi halinde gecinen blogcuların ve kucuk webmasterlerin en buyuk gelir kaynağı olan Google Adsense’ e sun birkac gundur bi haller oldu. İyice sacmalamaya başladı. Neden diye sorarsanız? Malum hepimizin bir Adsense hesabı dolayısıyla bir adsense kontrol paneli var :) Düne kadar hersey normal iken bugun sabah itibariyle kazancımın yaklasık %20 sinin düşmüş oldugunu gördüm ve şaşırdım . ilk aklıma gelen acaba birileri siteme saldırıda bulunduda tıklamalar mı silindi dedim. Hemen araştırmaya başladım. Ama bir terslik vardı.. Gelişmiş raporlara bakayım dedim . ‘Son ödeme tarihinden bu yana” raporunu cekerken önceleri kazancım normal gorunuyor ama ana sayfada kazancım eksik gorunuyordu. Sonra birşeyi farkettim..

Google amcam birşeyi kacırıyordu. Son ödeme olayını yanlış değerlendiriyordu. Nasıl olur hem de Google.. Son ödeme tarihini en son aldığım ödememin hesabıma yatış tarihi olarak baz alıyordu. Söyle bir örnek vereyim.  Mesela;

İlk Aldığım Ödeme Dönemi : 01 Ocak 2009 – 30 Mart 2009 arası $ 100 olsun

dolayısıyla ben bunu en erken 30 Nisan 2009 tarihinde alırım. Yani hesap kesimim ve ödeme almaya hak kazandığım tarih 30 Mart 2009 dur. Ama gelin görün ki Google Amca bu sabah her ne olduysa rapor tarihini 30 Nisan 2009 olarak alıyor ana sayfaya 30 gun eksik kazanc yansıtıyordu. Ama olması gereken tarih 01 Nisan 2009 dur.

Yani benim raporuma ve ” son ödemeden bu yana” olan kazancım 01 nisan ve 20 Haziran olması gerekiyor.

Hemen harıl harıl Adsense Forumlarına baktım ama bişey bulamadım . Mesaj atmaya calıştım ama orayı bulmak daha zor. En sonunda buldum ve mesajımı attım. Bir de eskilerden bir mail adresi bulup mail attım durumu anlattım. Ama tenezzul edip de dönmediler.

Dedim acaba bu bende mi oldu sadece diye en sevdiğim webmaster forumu olan r10.net e de yazdım. Bir de ne goreyim ışığı gören geliyor. Herkesin sorunu bugun aynı. Biri 100 USD gitti diyor biri 20 USD gitti diyor. Herkes şaşkın bi durumda yani. Yakıştıramıyoruz Google’ye ..  Haklı olarak Banlananları duymuştum kurallara uymayanları ama bu herkeste aynı sorun.

Neyse gun içinde baktım sorun düzeldi kazanc düzelmiş. Kendi kendime böbürlendim . Ulen bir mail attım hemen duzelttiler diye . Ama bu aksam uzeri sorun tekrar etti. rapor tarihini yine yanlış tarih yapmış ve kazancımı eksiltmiş. Bu yazıyı yazarken sorun devam ediyordu. Forumda da her dakika biri topic acıyor hala :)

Bakalım neler olacak aybaşına kadar. Acaba gecici bir sorun mu var adsense sistemde ( ihtimal veriyorum yoksa boyle sacmalamazlar) yoksa Google cinlik yaparak üçbeş doları iç etmeye mi calısıyor.. Bekleyip görücez..

Sonucu yazarım buradan..

Categories: İnternet

One Response so far.

 1. yakutlu dedi ki:

  Bende de aynı sorun ama 1 aydan fazla oldu hala düzelmedi. Ne oalcak bilmiyoruz.


 • RSS
 • Linkedin
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube

Popular Posts

Çalismiyorsan Devle

Hükümetimiz yeni bir saçmalığa daha imza atmak üzere.  Genel Sağlık ...

Adınızın Japoncas

Bu aralar cok moda olan bişey varsa bu da sanırım ...

Bugun Mevlid Kandili

Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) 'in doğdugu gunun kutlanması anlamına gelen Mevlid ...

Arama Motoru.. Hepsi

Bir webmasterin en vazgeilmezidir arama motorları. Sitesini daima tarfiğini yuksek ...

Hamachi Kur Ağını

Hamachi, hiç bir ayar gerektirmeden sanal ağ'lar (Virtual Private Network ...

Sponsors

 • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
 • Domain name search and availability check by PCNames.com.
 • Website and logo design contests at DesignContest.net.
 • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.