Browse By

Ev Alma Kredi Sokoru Al

Spread the love

Son zamanlarda kabusum olan tek sey varsa o da hayatımıza henuz giren, kiminin bildiği kiminin de henuz ne oldugunu bile tahmin edemediği bir kavram. ” Kredi Skoru”.  Bu aralar cok fazla nakit sıkışıklığına girdim. Ödemelerimde sıkıntılar yaşıyorum her insanın olduğu gibi. Kredi başvurusu yaptım ama gelen cevap hep şu” Maalesef kredi skorunuz cok düşük size kredi veremiyoruz. Gel de çıldırma. Peki nedir bu kredi skoru?

Efendim kısaca kredi skoru, kredi almak için başvuran kişinin kredi almaya yeterli olup olmadığını ölçen bir nevi fişleme sistemidir. Siz başvurduğunuz anda bankaların ortak kullandıkları bir bilgi havuzunda sizi bulup 7 secerenize kadar en az 5 yıllık bir gecmise bakılıp size bir not (score) veriliyor. Eger bu skorunuz belli bir puanın altındaysa kesinlikle size kredi verilmiyor. Eskiden A bankası vermezce B Bankası verirdi. Sonucta tek görebildikleri Merkez Bankası kara listesi idi. Ama suan durum cok vahim ve farklı..

* Bu bilgi havuzunda neler var?

Bütün bankaların görebildiği sosyal kimlik numaranız adresiniz anne kızlık soyadınızdan tutun da kullandığınız kredi kartları, kredili banka hesaplarınızın(KMH) son durumları, kimlere kefil oldugunuz,  aylık geliriniz, kredileri ödeme durumunuz yani zamanında mı ödemişsiniz yada gecikmeli mi, icralık bir durum olup olmadığı, yani hertürlü bilginiz bir tık ötede. Skorunuz bunun ve bunun yanında bazı yan faktörler (sosyal durum, referanslar) göz önüne alınarak bir skor üretir bu da sizin akibetinizi belirler.

* Peki bu kayıtlar nerededir ve kim belirler?

Bu kayıtların hepsi KKB yani Kredi Kayıt Bürosunda tutulur ve bankalar KKB nin ürettiği skora göre size kredi verip vermeyeceğini belirler. Ben suna benzetiyorum bu durumu. Hani lisedeyken yıl sonunda matematiğiniz 40 tır hocaya giderdiniz hocam bir kanaat verinde geceyim veya hocam tesekkur alıcam ama sizin ders sadece zayıf derseniz hoca da insaftan nasibi almışsa 50 yapar gecerdiniz ama bir de test usulu vardır optik okuyucu denen aletin elie düşmüşseniz yanmışınız ya cevap anahtarınız makinaya girer 44,4 ise asla 45 olup gecirmez ya 44 de kalırsınız bu da aynan öyle skor düşükse asla kredi alamıyorsunuz.

* Nerden cıktı bu lanet sistem..?

Her kötü seyin kaynağı olduğu gibi bunun da kaynağı ABD dir. Gerci orada yıllardan bu yana kullanılıyor. Hatta soyle bir orenek vermek gerekirse aileler çocuklar adına bu skoru etkileyecek olan kredi kartları cıkarır ufak kredi hesapları acar adlarına kayıtlı hesaplar otomatik ödeme talimatları koyar ki yaş kemale erdiğinde kredi cekmekte zorluk olmasın kredi skoru yüksek olsun. Ama bizde sistem henuz yeni ve topal oldugundan dolayı bankaların bu sisteme tam entegresi yapılamadığından dolayı bir cok zorluk kredi cekenleri bekliyor.

Öreneğin gecikmeye gecen ama ödediğiniz kredi hala acık görünür. Kapattığınız kredi kapanmamış görünür. Temmerüde düşmüşseniz ve borcunuz olmasa bile yıllarca izi kalır.  O yuzden uygulamada cok engeller tertemiz insanları zor duruma sokabiliyor.

* Neler size puan kazandırır neler düşürür?

– Kredi gecmişinizin uzunluğu . Yani ne zamandan bu yana kredi veyahut kredi kartı kullanıyorsunuz. Uzun zamandır kullanıyorsanız bu sizin için bir artıdır.

– Kac kredi başvurusuna başvurdunuz?  Başvurduğunuz bankaya gelmeden önce kac bankaya daha başvurup eli boş döndünüz buna bakılıyor. Zira her başvuru sizden puan düşürüyor.

-Ne tür krediler kullandınız? Bunun içinde nakit kredi, ev kredisi, leasing başvuruları, kredi kartları ve diğer krediler yer alıyor. Hepsinden kullanmak sanmayın ki kredi notunu yukseltir tam aksine düşürüyor. Yani ihtiyacınız olanı kullanın hepsine veya işinize yaramayana başvurmayın.

– Borcunuz ne kadar? E tabi en cok etkileyenlerden biri gelir durumunuz ile borcunuz arasındaki orantı. Hatta ve hatta borcunuzu kapatıp tek bir hesapta birleştirmek bile skorunuzu düşürebilir.

– En önemlisi ödeme performansı. Mümkün oldugunca kredi ürünlerini zamanında ödemesini yapın. Gecikmeye sokmak gec ödemek Allah korusun temerrüde girmek kredi hayatınızı cok zora sokar. Birkac gunluk gecikmelerbile etkisi buyuk sonuclar cıkarır (benim durumum gibi) borcunuz olmasa bile eger duzenli ödema yapmadınız mı fazla bir skor beklemeyin.

– Puanlama nasıl oluyor? KBB nin kredi skorlaması 800- 2200 arasındadir. Yukarıda yazdığım faktörlerin yanında bir 30-35 faktör daha vardır bilindiği kadarıyla..

Kısacası ihtiyacınız kadar kredi kullanın kredi kartlarınızı düzenli ödeyin ki skorunuz düşmesin .

Son zamanlarda beni bunalıma iten ve bu yuzden de kredi skoru denen zıkkımı duyduğumdan bu yana araştırdığım bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim ki sizinde bilginiz olsun sonra benim gibi apışıp kalmayın.

Bu konu hakkkında daha fazla bilgi almak isteyen okuyucularım için birkac kaynak vermek de isterim ki kıyağım büyüsün..

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Allah kimseyi bu banka denen kıravatlı tefecilerin eline dusurmesin diyerek yazımı bitiriyorum artık bana müsade..

Allah Skorunuzu Her Daim Yüksek Eylesin, Allah Size Kredi Skoru yüksek Arkadaslar Nasip Etsin..

Aminn..!!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

2 thoughts on “Ev Alma Kredi Sokoru Al”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!