Browse By

Dört Kutsal Kitabı Aynı Anda Okuyun..!!

Spread the love

4 kutsal kitapİnsanoğlunun yaradılışından bu yana hep din vardı. Din insanları bir birine bağlayan ortak bir inanç sistemidir. Bu bazen inanç sisteminden cok toplumu bir arada tutmaya yarayan ortak payda yaratan bezen ise tamamen hukuk sistemi olarak hayatlarında var oldu. İnsanoğlu hep korunma duygusuna ihtiyac duydu. Ne zaman korksa ne zaman şaşırsa ne zaman aklının alamayacağı buyuklukte bir sor ile karşılaşsa bunun nedenini kendinden cok daha guclu bir varlıkla bağdaştırdı. Bu varlık ki gucu herseyin üzerindedir. İnsanoğlunu korur ve gözetir, kötülükten uzak tutar diye duşundu. Bu düsünce onu toplumun bir parcası halinde tutmuştur. Bunu bazen kendi aklını kullanarak keşvetti. Bazen de keşfedenler veya keşfettirenler aracılığı ile öğrendi ve aklında oluşan sorulara ve korkulara bir nebze cevap buldu.  Seneler ilerledikçe toplumun yaşayışına bağlı olarak gerek yozlaşma gerekse cehaletin ilerlemesi durumunda bu duruma bir son vermek cehalete son verip insanları birliğe beraberliğe ve iyilik yapmaya teşvik eden dinler oluştu. Bun dinlerden en önemlisi de İslamiyet, Hırıstiyanlık ve Museviliktir. gemmnj8jyw

Hepsinin aynı temele yani cok daha eskilerden de oldugu gibi tek bir tanrıya inanma kuralı yatarken, gerek ibadet şekli gerekse inanç temelleri olarak ayrıldı. Başlıkta da bahsettiğim gibi bu üç dine gönderilen 4 büyük kutsal kitap vardır. Kur’an, İncil, Zebur ve Tevrat. Peki kendi dininiz dışında diğer üç kitapta neler vardı neler yazıyor acaba diye hic dusunmediniz mi?

Gelin bunu tabu olmaktan yıkalım. Diğer kitapları okumak kendi dininden sapmak veya dinine ihanet etmek olarak asla algılamayın ve kendi vicdanınızda kendinizi asla suclu hissetmeyin. Yüce rabbimiz islamiyeti indirirken neden sizce peygamber efendimize ilk emri ” Oku ” olmuştur sizce. Bence su yuzden. Ey insanoğlu ben seni hayvandan ayırdım düşünmen için kocaman bir beyin verdim ki araştır öğren başkasının senin cahilliğini kullanarak seni yönlendirmesine izin verme sen bir bireysin oku ve araştır öğren diye göndermiştir.

Sonuçta bu dinler de Yüce rabb’imizin kendi peygamberleri tarafından yayılmadı mı? Hepimiz Hz. Musa’yı HZ. İsa yı ve diğer peygamberleri saymıyor ve peygamberimiz olarak kabul etmiyormuyuz. Neden diğer dinleri kutsal kitaplarını da okuyup incelemeyelim değil mi? Alına bakarsanız okuması o kadar zevkli ki.. Ben misal şimdiye kadar kur’anı okudum ama asla Arapcasını okumaya calışmadım. Çunku arapça bilmiyorum ki. Neden okuyayım . Sacma geliyor bana.. Anladığım dilde yani turkcede hep okudum. Ama güvendiğim insanların çevirilerini (Buna dikkat)..

Okurken sanki cok guzel eski bir mitolojik efsaneyi bir guzel masal kitabını okuyormusum gibi tad aldım okumaktan. Gözümde canlandırdım kur’anda yazan olayları nasihatleri o dönemin kahramanlarını.. Böylece okurkenki aldığım zevk daha da arttı. Daha cok aklıma oturdu ve dinim pekişti hemde birsürü sevap kazandım :)

Sizlerle paylaşmak istediğim programcık sayesinde Kur’an İncil Tevrat ve Zeburu tek bir ekranda ister sure sure isterseni kelime aratarak okuyabilir ve notlar alabilirsiniz ve aradaki yorum farklarını görebilirsiniz. Kur’an haricinde diğerlerini de şimdi zamanım olmadığı ve uykum geldiğinden dolayı gözucuyla baktım gayet heyecanlandım. Cok enteresan olaylar var .. Yarın ilk işim okumak olacak.

Programın kurulumu cok basit ve hızlı iken neredeyse hic yer kaplamıyor ve basit ama guzel bir arayüze sahip olamsı kullanılabilirlik acısından da önemli bir unsur. Bence hemen indirip okumaya başlayın..

Saygılar 

Buradan iNdirebilirsiniz..

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

2 thoughts on “Dört Kutsal Kitabı Aynı Anda Okuyun..!!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!