Browse By

Dominos Seven Kamyoculardan Tandır Tadında Viral Reklam

Spread the love

tandır boysSon zamanlarda favori youtube kliplerinden biri. İlk olarak bu paleleri “Sütü seven kamyoncu” videosuyla tanımıştık seneler önce. Fransızca^nın a.koyup türkçe ile pic etmişlerdi sarkıyı. Baya bir tutuldular bu cankuşlar. Benim de bir begen tuşuna basmışlığım vardır hani. Şansal ve Erman, Bahzat ile Süheyl’in bile birarada durmadığı bu piyasada şöhretleri azıcık da olsa doğal olarak götleri kalkmamış birbirlerine sarılarak cıkmışlardır. Sonra bir ara bir film yaptılar goy goy ve geyik dolu “Patlak sokaklar gerzomat” adında.  Gayiği seviyorsanız tam size göre bir filmdi. Sonra ne olduysa bir suskunluk evresine girdiler ki gecenlerde youtube bana “bak lan belki ilgini çeker akşama kadar yok kedi videosu yok epic fail izliyorsun bari sunu izle ” tadında öneri sundu ben de kıramadım izledim.

. .

Klip ilk bakışta pek bir amatör değil. Hd cekimler profesyonel sahneler ve kral bir montajlama. Müzik geliyor alttan alttan dum tıs tıs. hoş yani. O da ne baktım bunlar bizim süt kardeşler olmasın. Başladılar söylemeye açtım sesi. Sözleri duyunca işin tekrar geyik olduğunu ve cizgiyi bozmadıklarını gördüm. En son gördüğümde 3 kişilerdi klipte baktım bir de christian baroni kılıklı bir eleman da eklenmiş ve okeye dördüncüyü bulmuş bunlar.

Sarkıları günümüz insanının sosyal medyadaki ikiyüzlülüğüne, bencilliğine, olduğu gibi görünememe, felsefi aforizma kasma, her makana girerim check in’ime koyarım sevdasına dem vururak başlıyor.  Ritmik ritmik giderken birden acıkıyorlar ve viral reklam devreye giriyor ve Dominos pizza’lar soyleniyor. At ile evlere servis yapan dominos menüleri okunmaya başlıyor. Klipte hic dominos pizza reklamı aleni olarak görünmese de bilinaltımız herzamanki gibi olayı cozumlemekte geç kalmıyor.

Viral reklamlara** karşımıyım? Salakçasına, sinsicesine, insanı salak yerine koyar gibi olanına HAYIR tabiki ama boyle guzeline EVET. En nihayetinde viral da olsa gunumuzun en buyuk reklam mecrası olma yonune kayan sosyal medya ve internette hedefine ulasıyor. Zaten genç nesil tv den uzaklaştı iyice. Zaten sansürdür, makastır, mozaikleme derken izlenecek birşey de kalmadı. O yuzden bu tarz reklamlar ileride cok da yaygınlasacaktır. Üstelik bu viral reklamlarda sağa sola para sacmaya da gerek yok. At youtube’a paylaş face’de. Birkaç kişi paylaşsın zaten guzelse inanılmaz bir şekilde paylaşılarak izleniyor.

Örneğin bu 3:56 dk lık  klip veya reklam her ne ise an itibariyle henuz yayınlanmaya başlayalı 6 gun olmasına karşın youtube’da 276,016 defa izlenmiş. Bunu TV de yapmaya kalksan dominos’un %50 sini vermen gerekir. Ama burada hem maliyet düşüyor hemde hedef kitleye en kısa yoldan ulaşıp hem de hedef kitlenin adına markanı tanıtmasını sağlıyorsun. tam bir “win and win” örneği işte.

Son olarak lan ben cahilim bu Viral reklam da nedir diyenler için Vikipedia soyle diyor ” Viral reklaminternet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların ağızdan ağıza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur.”

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!