Browse By

Cd Hakkında Bilmedikleriniz.. !!

Spread the love

cd compact discCd deyip gecmeyin. Bugun elinizde bir kenera ittiğiniz. Bilgisayar kasalarının uzerinde duran her yerde kolayca bulunabilen ve artık hepimize sıradan gelen bu mucize aletler bu zamana bu hale gelebilmek için neler cekti hangi yollardan geldi buralara bir bilseniz. İlk cd ilk kayıt gercekten devrim niteliğindeydi 80 li yılların başında .. Kasetten cıkan o dandik seslerden sonra ilk CD de dinlediğim Zülfü Livaneli şarkısıydı. Sanki bir duru su sesi gibi gecmişti kulağımdan ve kendimi ses denizinde yuzuyormusum gibi hissetmiştim. Sonra filmler ve data yazılmaya başlandı. Sizlerle bu emektar ama gururlu yardımcımızın doğum yıllarına götürmek ve de ilk yılları hakkında biraz bilgi vermek isterim..

İlk CD prototipinin boyutu, kayıt süresini 74 dakikaya çıkarmak üzere 4,6 inçten (11,5 cm) 4,8 inçe (12 cm) çıkarılmıştı; çünkü Sony’nin yönetim kurulu başkanı Akio Morita’ya göre bir CD, Beethoven’ın Dokuzuncu Senfonisi’nin sığacağı boyutta olmalıydı. Morita, Berlin Filarmoni Orkestırası’nın şefi Herbert von Karajan’ın dostuydu; Karajan’ın yönetiminde seslendirilen bu senfoninin en iyi performans olduğu genel kabul görür. Karajan’a göre CD’lerle karşılaştırıldığında “diğer herşey havacıca” gibi kalmıştı. Arabalardaki ve portatif CD çalarlardaki sarsıntı önleme sistemi, diskçalar sarsıldığında lazer okuyucunun müziği atlamasını fiziksel olarak önlemez. Bunun yerine, çalan müzik ile lazerin okuması arasında bir gecikme olur, yani makine sarsıldığında en son nereyi okuduğunu hatırlayarak oradan okumaya devam eder.

Philips, CD aygıttan çıkarıldığında bile belirli bir süre müziği çalmayı sürdüren bid diskçalarla bu özelliğin tanıtımını yaptı. Bir milyon satış rakamına ulaşan ilk CD, Dire Straits’in Brother’s in Arms adlı albümüdür. (1986) Başta hayli pahalı olan CD’lerin okuyucuları bugünün parasıyla 2 bin 800 YTL’ydi.

Philips’in 17 Ağustos 1982’de ürettiği ilk CD, müzik endüstrisinde kimsenin tahmin etmediği bir devrim yarattı. Plağı, kasedi silip bilgi işleme de sızan ‘teker’den 25 yılda 200 Milyar satıldı . Müzik endüstrisinde devrim yaratan ve daha sonra diğer alanlarda da kullanılmaya başlanan CD (compact disc) 25 yaşında. Merkezi Hollanda’da bulunan Philips’in Almanya’nın Hannover kentindeki fabrikasında 17 Ağustos 1982’de ürettiği ilk CD’nin geliştirilmesine katkıda bulunan mühendislerden Piet Kramer, “70’lerin sonu ve 80’lerin başında, bir gün eğlence ve bilgi işlem teknolojisinin, film ve program depolamak için dijital diskleri tercih edeceğini hiçbirimiz düşünmemiştik” diye anlatıyor.

CD, 90’lardan itibaren müzik endüstrisinde plak ve kasedin yerini aldı, bilgi işlem alanına girdi. CD-ROM ve DVD üretildi. 25 yılda yaklaşık 200 milyar CD satıldı.
CD olarak piyasaya çıkan ilk albüm, İsveçli grup ABBA’nın ‘The Visitors’ı oldu. 1985’te İngiliz rock grubu Dire Straits’in, dijital kaydedilen ilk albüm olan ‘Brothers In Arms’ı, 1 milyondan fazla sattı ve CD’nin müziğin geleceğindeki yeri de sağlamlaşmışoldu.
Önce klasik müzikçiler .İlk günlerde Philips fabrikalarında saatte 200 CD üretiliyordu ve bunların çok büyük kısmı klasik müzik CD’siydi. Philips’e göre ses kalitesi çok üst seviyede olan CD’lere klasik müzik dinleyicileri, başlarda pop ve rock sevenlere oranla çok daha fazla ilgi gösterdi.

İlk zamanlar plağa göre çok daha pahalı olan CD’lerin okuyucularının da fiyatı hayli yüksekti. İlk CD çalarlar bugünün parasıyla 1500 avroydu (2 bin 800 YTL).
Polygram şirketinin CD geliştirme ekibinde yer alan Frank van den Berg de, CD’lerdeki ses kalitesinin, plakların ses kalitesiyle kıyaslanamayacağını tekrar hatırlatıyor. Van den Berg, “Polygram için yapılan ilk kayıtlardan biri Şilili piyanist Claudio Arrau’nunkiydi. CD’de Arrau’nun çalarken nefes nefese kaldığı ve arada homurdandığı ortaya çıktı. Plaklarda bu sesleri duymazsınız. CD’lerdeyse ses çok temiz” diyor.
 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalama ne olur Çalış Senin de Olur..! Ayıp yaa..!